Kas Nedir Nelerden Oluşur

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Kaslar Nelerden Oluşur

  Kas büzülebilen bir dokudur ve vücutta bulunan, gelişmekte olan asıl hücreciklerin mezodermal tabakalarından oluşur.Vücuttaki görevi güç oluşumu ve dış veya iç arası) hareket sağlamaktır. Kas hareketlerinin büyük çoğunluğu bilinç dışında gerçekleşir ve yaşam için gerekli fonksiyonların gerçekleşmesi için büyük önem taşımaktadır (kalbin kasılarak kanpompalaması gibi). Gönüllü kas hareketleri vücüdun hareket etmesi için kullanılır.


  Kaslar neden oluşur?

  Kaslar genel itibari ile hücrelerin mezodermal tabakalarından meydana gelmektedir.Aynı zamanda büzülebilen bir dokudur.Çizgili kas (ya da iskelet kası), düz kas, kalp kası olmak üzere üç çeşittir.Şimdi bu kaslar nelerden oluşur bakalım;

  İskelet kası, liflerden oluşmuş, hücre çekirdekleri hücre zarının hemen altında konumlanmış çok çekirdekli hücrelere sahiptir. Hücrelerinin içinde miyofibril adlı telcikler bulunur. Bu telcikler hücrenin içinde boydan boya uzanır. Her bir kas hücresinin içinde bulunan en küçük kasılma birimine sarkomer denir. Her bir sarkomer birbiri ardı sıra dizilmiş kalın miyozin ve ince aktin protein telciklerini içerir. Bu proteinler birbiri üzerinde kayarak kasılmayı gerçekleştirirler.

  Kalp kası yapı bakımından çizigili kaslara benzese de kas liflerinin konumu itibari ile bazı farklılıklar gösterir. Ayrıca tıpkı düz kaslar gibi bizim kontrolümüz altında değildir.

  Düz kas hücreleri mekik şeklindedir. Büyüklükleri bulundukları organa göre değişir. Çekirdek hücrenin orta kısmında bulunur. Kas hücrelerinin sitoplazmalarında boyuna uzanan iplikçikler görülür. Miyofibril olarak adlandırılan bu iplikçikler kasılmayı sağlar. Düz kas dokusu isteğimiz dışında çalışır. Bu organların kasılmaları yavaş ve düzenlidir. Eklembacaklılar dışındaki diğer omurgasız hayvanlar düz kaslara sahiptir. Omurgalılarda da sindirim solunum dolaşım üreme ve boşaltım sistemlerini meydana getiren organların duvarlarında önemli ölçüde kas dokusu bulunur.