Kaslardaki Kontrol Sistemi

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 29 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kas Sistemi,

  Kaslardaki Kontrol Sistemi Hakkında..İnsan vücudundaki kaslar ikiye ayrılır. Bunlar; istemli kaslar (kontrol edilebilen) ve istemsiz kaslar (kontrol edilemeyen ).

  Bazı kaslar bazen insanın kontrolünde, bazen de kontrol dışında çalışır. Mesela göz kapağımızı isteyerek de, irademiz dışında da refleks olarak açıp kapatabiliriz.Ayrıca Diyafram kası da böyledir. İstediğimizde kontrol edilebilen bir kastır. Fakat bedenimide otomatik olarak çalışır ve nefes alıp vermemizi sağlar.
  Kontrol edilebilen kasları hareket ettirebilmek için düşünmemiz gerekir. Buna örnek olarak, kolumuzu bükmek için, karar vermemiz ve beynimizden gelen emirlerle kasılır ve bükülme gerçekleşir.

  İstemsiz çalışan kasların kontrolü bizim isteğimize bağlı değil.İstemsiz kasların görevleri hayatımız için çok önemlidir. Bu kasların gevşemeleri ve ksılmaları otonom sinir sistemi denilen özel bir sistem tarafından kontrol edilir. Bu nedenle kalbimiz, bağırsaklarımız ve midemiz görevlerini irademiz dışında gerçekleştirir.

  Peki bu istemsiz çalışan kasların kontrolü bize bırakılsaydı ne olurdu acaba?

  Vücudumuzdaki istemsiz kaslardan yalnızca birinin, mesela kalp kasımızın denetimini bizim kontrol ettiğimizi düşünelim. Bu durumda tüm zamanımızı hiçbir iş yapmadan kalp kasımızın kasılması ve gevşemesine ayırmamız gerekecek.Bunun uykuya daldığımızda da devam etmesi gerekecekti. Birde kalp kasımızın çalışma hızını da bazı durumlara göre kendimiz ayarlamamız gerekecekti.Çünkü kalb uyuduğumuzda daha yavaş bir tempo ile çalışır. Kısaca şunu diyebilirz ki, uykuya daldığımız anda artık kalbimizin çalışmasını denetleyemeyeceğimiz için hayatımızı kaybetmemiz kaçınılmaz olacaktı.

  Bunun gibi daha bir çok kasın kendine özgü çalışma biçimi vardır. İnsan bunların nasıl şartlar altında işlediklerini, hızlarını veya ne vakit çalışıp ne zaman dinlenmeleri gerektiğini, nasıl enerji toplayacaklarını bilmez.. İnsan olarak bizler vücudumuzda belli bir düzende yaratılmış olan bu mükemmel kontrol sistemi sayesinde bunları düşünmek zorunda değiliz. İnsana verilmiş olan bu büyük kolaylık karşısında bizlere düşen sadece sonsuz merhamet ve şefkat sahibi Allah'a şükretmek ve O'nun hoşnut olacağı davranışlarda bulunmak.
  [​IMG]