Kayaçlardan Nerelerde Yararlanırız?

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    İnsanlar ilk çağlardan beri kayaçları kesici av aletleri, süs eşyaları, kap kacak ya da barınak yapımı gibi farklı alanlarda kullanmışlardır. Bugün de kayaçlardan, bina ve yol inşaatlarından metal ve değerli taş elde edilmesine kadar çok farklı alanlarda yararlanılmaktadır. Kum ve kireç taşını insanlar yüzyıllardır inşaat malzemesi olarak kullanmaktadırlar. Gerçekten de birçok tarihi yapıda bu kayaçlara yaygın olarak rastlanmaktadır. Ayrıca kireç taşı ve kil, çimento imalatı; jips de alçı imalatı için sanayide kullanılmaktadır. Arduvaz adı verilen başkalaşım kayacı yapraklı yapısından dolayı zemin, çatı ve kaldırım kaplamasında kullanılmaktadır.
    Kireç taşı gibi karbonatlı kayaçların başkalaşım geçirmesiyle oluşan mermer, bir yandan mimar ve heykeltıraşlar tarafından kullanılırken öte yandan yine mimarlar ve dekoratörler için binaların dekore edilmesinde gerekli olan bir malzemedir. Bu malzeme ile birlikte granitin de Anıtkabir’de, Selçuklu ve Osmanllı süsleme motiflerinde kullanıldığı görülür.
    Kömür ise büyük ölçüde ısınma ve enerji ihtiyacımızı karşılamaktadır. Ayrıca genellikle bileme ve cilalama işlerinde kullanılan sünger taşından, hafif olduğu için son yıllarda çimento, akustik kiremit, alçı ve ısı yalıtımı yapı malzemesi imalatı gibi inşaat sektörü alanına giren işlerde de faydalanılmaktadır. Bazı insanlar bir hobi olarak değerli taşları toplayarak koleksiyon da yaparlar.