Kaza namazı nezaman kılınır

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2013 başlatılmıştır.


 1. Kaza namazı ne zaman kılınır

  Geçmişte kendi vakitlerinde kılınmayan namazlara kaza namazı denir. Peki bu kaza namazlarını ne zaman kılmak gerekir. Kaza namazlarını her namazın arkasından kılmak doğru mudur ve bir sakıncası var mıdır?

  Kaza namazları her namazın arkasında kılınabilir. Sabah, öğle, akşam, yası ve ikindi namazlarının ardından kaza namazı kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken, her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani “yatsı namazının kazası yatsı vaktinde kılınır” diye bir sınır yoktur; istediğiniz zamanda kılınabilir. Yatsının kazasını öğle namazından sonra kılmanızda bir sakınca yoktur.


  Kaza namazı ile ilgili soru cevaplar

  Sual: Kaza namazları nasıl kılınır, sırayla kılmak şart mı?
  CEVAP
  Aynen vakit namazı gibi kaza edilir. Kaza namazı kılarken sıra şart değildir. Fakat ne kadar kaza namazı kıldığını hesaplayabilmek için, sıra ile kılmak iyi olur.

  Sual: Kaza namazları hangi vakitlerde kılınır, hangi vakitlerde kılınmaz?
  CEVAP
  Namaz kılması tahrimen mekruh, yani haram olan vakitler üçtür. Bu vakitlerin haricinde her zaman kaza namazı kılınır. Günlük namazların arkasından da kılınır.

  Kaza namazı için mekruh vakitler:
  a- Sabah güneş doğunca, 50 dakika geçinceye kadar kaza ve nafile namaz kılınmaz.
  b- Öğleye 20 dakika kalınca, öğleye kadar kaza ve nafile kılınmaz.
  c- Akşama 45 dakika falan kaldıktan sonra artık o günün ikindisi hariç kaza namazı kılınmaz.

  Sual: Mukim ve seferi iken kazaya kalan namazlar nasıl kılınır?
  CEVAP
  Mukimken kazaya kalan farzlar, seferde de dört rekat olarak kılınır. Seferde kazaya kalan farzlar, mukimken kaza edilince, iki rekat olarak kaza edilir. Tam olarak bilinmiyorsa, hepsini dört rekat olarak kaza etmek günah olmaz.