Kelile ve Dimne Kısa Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 25 Mart 2014 başlatılmıştır.


 1. Kelile ve dimne kitap özeti

  Fabl tarzında hikayelerden oluşan bir hikaye kitabı olan Kelile ve Dimne'nin yazarı Beydeba'dır. Fabl türünün ilk ve en önemli örneklerinden olan bu eser ismini ilk hikayedeki iki çakaldan alır. "doğrunun ve dürüstlüğün" simgesi "Kelile" ile "yanlışın ve yalanın" simgesi "Dimne".

  Kitaptaki hikayelerden bazılarının kısaca özeti şöyledir:

  Müsrif Fare hikayesi özeti

  Zamanın birinde bir çiftçi kıtlık endişesi ile ambarına bolca buğday saklamış. Bir fare de şans eseri bu ambara rastlamış ve kendinin yemesi yetmediği gibi bir de yoldan geçenleri davet etmiş. Bir zaman sonra kıtlık baş göstermiş. Çiftçi ambardaki buğdaya muhtaç kalıp da açınca buğdayın baya azaldığını görmüş ve başka yere taşımaya karar vermiş. Farenin bu sırada uyuyormuş. Uykudan uyandığında tüm buğdayın gittiğini görünce aklı başından gitmiş. O zamana kadar alemi doyuran fare şimdi dilencilik yapamayacağını, dilenmiş olsa da kimsenin kendine yardım etmeyeceğini düşünerek nefsini helak etmiş


  Şahin ile Horoz Hikayesi Özeti

  Şahinin biri, bir horoza, türünün sürekli sahiplerinden kaçtığını için nankörlük ettiklerini söylemiş. İnsanların horozlar için kümesler yaptığını, güzel beslediğini fakat ne zaman onları çağıracak olsa sürekli kaçıp üzdüklerini söylemiş. Şahin ise ne zaman çağırılsa anında geldiği için övünüyormüş. Horoz ise şahine sormuş, acaba hiç kendi cinsinden bir tanesini tavada görmüş müdür diye. Ve insanların ne kadar iyilik etseler de onlara güvenmemesinin sebebini belirtmiş.