Kemik Çeşitleri ve Kemiğin Yapısı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Bir kemiğin iç yapısı iki farklı kemik dokudan oluşmaktadır. Böylece yapısına göre kemikler iki çeşittir:

  1. Süngerimsi Kemik: Kemiğin gözenekli olan kısmıdır.
  Şimdi kemiğin yapısını ve görevlerini uzun bir kemik şekli üzerinde açıklayalım.
  Kemik-Çeşitleri ve Kemiğin Yapısı .jpg
  İskeleti meydana getiren kemikler şekillerine göre de uzun, yassı, kısa ve düzensiz şekilli kemikler olmak üzere 4'e ayrılır:

  Uzun Kemikler
  Kol ve bacaklarda bulunan iki ucu şişkin silindir biçimindeki kemiklerdir. Ön kol, pazu, dirsek, uyluk, kaval kemikleri bu gruptadır. Uzun kemiklerin ucundaki şişkin bölüme baş, iki baş arasındaki bölgeye de gövde denir. Uzun kemiklerin baş kısmı, üzeri sıkı kemik doku ile kaplı olan süngerimsi kemik dokudan meydana gelmiştir . Bu dokunun boşluklarında kırmızı kemik iliği bulunur. Gövde kısmı sıkı kemik dokudan oluşmuştur.

  Uzun kemiklerin ortasında sarı kemik iliği bulunur. Uzun kemiğin baş kısmıyla gövdesi arasında, kemiğin boyuna uzamasını sağlayan kıkırdak doku yapısında yapılmış büyüme bölgesi bulunur. Epifiz plağı denilen bu kıkırdak yapı 19-23 yaşından sonra kemikleşir vekemiğin boyuna uzaması durur. İnsanların boyundaki uzamanın sınırlı olmasının nedeni budur.

  Kısa Kemikler
  Boy ve genişliği birbirine eşit olan kemiklerdir. El ve ayak bileklerindeki kemikler bu gruba giriyor . Şekilleri farklı olmakla beraber yapısal olarak yassı kemiklere benzer. Dıştan içe doğru kemik zarı, sıkı kemik dokusu ve süngerimsi kemik dokusundan oluşur.

  Yassı Kemikler
  Levha biçiminde olan kemiklerdir. Kafatası, kalça, kaburga, kürek kemikleri yassı kemiklerden dir . Bu kemiklerde periost adı verilen kemik zarının altında sıkı kemik, ortada ise içerisinde kırmızı kemik iliği bulunan süngerimsi kemik doku yer alır. Yassı kemiklerde sarı kemik iliği bulunduran kanal yoktur.

  Düzensiz Şekilli Kemikler
  Vücudun farklı bölgelerinde bulunan, belirli bir şekli olmayan kemiklerdir. Mesela omurlar ve bazı yüz kemikleri bu gruba girer. Yapısal olarak da kısa ve yassı kemiklere benzer.