Kemiklerin birleşme noktasına ne denir

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Kemiklerin birleştiği yere eklem denir. Vücudun hareket etme rahatlığının olabilmesi için iki kemiğin bir araya gelmesi gerekir. İki kemiğin birleşmesi ile eklemler meydana gelir. Eklemler ile kemikler ortak yerde birleşerek hareket etmemizi sağlamaktadırlar.

  Oynamaz eklemler
  Kafatası iskeletindeki kemiklerin birbirlerine kenetlendikleri yerlerdeki eklemlerdir. Hareket yeteneği olmayan, görevi birbirine bağladığı iki kemik arasındaki bağları sıkılaştırıp dayanıklılık kazandırmak olan eklemlerdir. Kafatası kemikleri arasında bulunan oynamaz eklemler buna en güzel örnek olarak gösterilebilir.

  Yarı oynar eklemler
  Omurgayı meydana getiren kemiklerin birbirine eklendikleri eklemlerdir. Hareket kabiliyetine sahip, fakat kapasitesi oynar eklemlerden biraz daha sınırlı eklemlerdir. Omurlarda ve göğüs kemiklerinde bulunan eklemler örnek olarak gösterilebilir. Yarı oynar eklemlerin amacı vücudu hareket ettirmekten çok; hareket esnasında ilgili bölgeye esneklik kazandırmaktır. Yani vücudun hareketi sırasında ikincil derecede işlev görürler. Sırt, bel bölgesindeki hareketler omurlardaki yarı oynar eklemler sayesinde yapılır.

  Oynar eklemler
  Kol ve bacak kemiklerinin bağlantı yerlerindeki eklemlerdir. Tam hareket kabiliyetine sahip eklemlerdir. Tahmin edileceği üzere kolar, bacaklar, bilekler, omuzlar, vs. vücudun an çok hareket ettirilen kısımlarında bulunur. Bu eklemlerde iki kemik arasında bağlar, ayrıca eklem kapsülü denilen bir yapı vardır. Bu yapının içinde eklem sıvısı denen bir sıvı bulunur ve hareket sırasında söz konusu kemiklerin birbirlerine sürtünerek aşınmalarını engeller. Oynar eklemlerde meydana gelecek herhangi bir hasar vücudun hareket kapasitesini önemli ölçüde azaltacak; canlının fiziksel kabiliyetini büyük ölçüde kaybetmesine sebep olacaktır.