Kemoterapi Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Kemoterapi

  Kemoterapi,ilaçla uygulanan tedavi aşaması olarak bilinmekle birlikte, daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedavi için kullanılan yöntemdir. Bunun için kullanılan ilaçlara antikanser ilaçlar denilir. Kanser olan kişide bulunan kanser türüne göre amaçlar farklılaşma gösterir. Bunun için öncelikli amaçlar kanseri tedavi etmek ile başlar. Daha sonra kanser hücrelerinde bulunan çoğu izler tümüyle yok edildikten sonra kanser tedavi edilmiş olarak kabul edilir. Bundan sonraki işlemlerde kanseri kontrol altına almak ve genel olarak kanserin yayılmasını önlemek gerekir. Ayrıca büyümesini yavaşlatmak, kanserin kontrol altında tutulması olarak kabul edilebilir bir süreçtir. Bu işlemlerden sonra kanserin yol açtığı sebepleri belirlemek ve ortadan yok ederek tamamen gidermektir. Çoğu kemoterapi uygulamalarının asıl temel nedeni hastanın yaşamsal düzeyini yükseltebilmek için ağrı ve bu duruma benzer belirtileri ortadan kaldırmak ya da biraz olsun bu ağrıları dindirmektir.Tabi bazı durumlarda kemoterapi için kullanılan ilaçlar her zaman geçerli faydayı sağlaması mümkün olmayabilir. Kanser tümörleri tedavi ile yok edilemiyorsa veya tedavide geç kalındı ise, kanser hücreleri kan damarları yoluyla vücuda yayılabilir ve daha çok hastalık artmış olabilir. Bu durumda hasta kişide yayılma durumu meydana gelmiş olur.

  Kemoterapinin yan etkileri


  Kemoterapi de kullanılan ilaçlar hastanın bağışıklık sistemini de etkilediğinden dolayı kemoterapi sırasında hastanın bulaşıcı olan ve çoğu çevre faktörü ile gelen hastalıklara karşı vücut direnci düşmektedir. Bu etkinin en fazla görüldüğü en önemli dönem kemoterapiden sonraki 6-12 günler arasında geçen süreç olarak bilinir. Bu nedenle kemoterapi tedavisi gören hastaların özellikle bu dönemde bulaşıcı hastalığı olanlardan uzak kalmaları gerekir ve hijyen kurallarına daha fazla dikkat ederek çoğu mikrop ve bakteri bulunduran ortamlardan uzak kalmaları gerekir.

  Bazı kemoterapi ilaçları hastalarda yorgunluk, bulantı, kusma ve saç dökülmesine etki ederken aynı zamanda diğer bölgelerde oluşan tüylerinde sağlıksız bir şekilde dökülmesine yol açabilir. Bulantı ve kusmayı önlemek için çok farklı ve etkili ilaçlar üretilmiştir. Kemoterapiye bağlı olarak dökülen saçlar kemoterapi sonra eski günlerdeki gibi sağlıklı saçlar tekrar yerine gelir. Kemoterapi gören hasta stresli olmaktadır. Tabi bunu açlıkla siniri ve stresi azaltabileceği ve uzak kalabileceği de bilinmektedir.

  Kemoterapi sonrasında beslenme
  • Kişi kemoterapi sonrası da yediklerine oldukça dikkat ve özen göstermesi gerekir. Her türlü sebze çeşidini içeren bir yemekleri tüketmelidir.
  • Ayın çoğu günlerinde et ürünleri yerine nohut, mercimek, kuru fasulye ve barbunya gibi kurubaklagil içeren yiyecekler tercih edilmelidir. Ancak bazı tedavilerde gaz ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar görülebilir veya tedavi öncesinde geçirilmiş operasyonlar nedeniyle bazı hassas durumlar olabilir. Bu durumda kurubaklagillerden kaçınmak gerekecektir, doktor veya uzman bir diyetisyene danışmak gerekir.
  • Günde en az dört porsiyon çoğu renk içeren sebze ve meyvelerden tüketilmesi gerekir. Bunlara örnek olarak turunçgiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve sarı kök sebzeleri karışık olarak gün içinde farklı şekillerde tüketilmesi gerekmektedir.
  • Her gün yüksek posa içeren gıdalar tercih edilmesi gerekir.
  • Özellikle hayvanlarda çok yağ olduğundan dolayı daha az yenmesi gerekir ve bu gıdaları olabildiğince sınırlamak en doğru karardır. Az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih ederek daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Düşük yağlı pişirme yollarını kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olabilir. Buğulama, haşlama yöntemleri oldukça etkili ve sağlıklı bir yöntemdir.
  • Tuzlanmış ve turşu gibi salamura gibi gıdalar daha az tercih edilmesi gerekir.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar varsa kesinlikle kontrollü miktarlarda tüketilmesi gerekir ve hatta bırakmak daha doğru bir seçim olabilir.
  • Gıdaları çok temiz ve sağlıklı yöntemlerle saklayın. Mevsiminde olmayan yiyecekleri tüketmeyin.
  • Mide bulantısı çok oluyorsa, günde 3 büyük öğün yerine daha küçük porsiyonlardan oluşan 6 öğün bile yemek yemeyi tercih etmek ve yedikten sonra hareket etmek bulantıyı azaltacaktır. Ağzınızda kötü tadı uzaklaştırmak için ağzınızı yemekten önce 1 tatlı kaşığı karbonat, tuz ve 1 bardak ılık suyla doğal yollarla karışımla çalkalamak kötü kokuyu alacaktır.
  • Baharatlı ,acılı ve sıcak yemekler yerine yumuşak, oda sıcaklığında veya ılık yenebilen gıdalar tüketmek daha doğru bir karar olur. Aşırı tatlı, yağlı, baharatlı gıdalar bulantınızı arttırabilir.
  • Gün içerisinde meyve suyu ve tuzsuz ayran gibi içecekler tüketmek gerekir. Mentol içeren ve limonlu şeker gibi şekerler bulantınızı olabildiğince hafifletir ve ağzınızdaki kötü tadı en aza indirmiş olur.
  • Eğer çok miktarda kusuyorsanız vücuttan sıvı kaybetme önemli bir sorun olabilir. Bu sürede sıvı almaya çalışın ancak bu biraz zor olsa da sağlık için içmeniz gerekir. Kustuktan sonra ağzınızı bol suyla çalkalamanız daha doğru bir karar olur.