Kenan Evren Darbe Dönemi

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  12 Eylül Kenan Evren Darbesi Tarihi  Kenan Evren bu dönemde, MGK ve Genelkurmay başkanlığından başka devlet başkanlığını da üstlendi. MGK başkanı imzası ile yayınladığı bildiride, Türkiye'nin iç ve dış düşmanlarının tahriki içinde olduğunu, devletin başlıca organlarının işlemez duruma getirildiğini, siyasal partilerin kısır çekişmeler içinde bulunduğunu, ülkenin savaş eşiğine getirildiğini belirtiyordu. TBMM ve hükümeti feshetti, bütün ülkede sıkıyönetim ilan etti.

  12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbeyle ülke yönetimine el konulması ve Türkiye'deki bütün özgürlükler askıya alınmasından sonra yasama ve yürütme yetkilerini kullanmak üzere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'in liderliğinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer ve Jandarma Genel Komutanı Sedat Celasun'dan oluşan Milli Güvenlik Konseyi (MGK) kuruldu.

  [​IMG]

  20 Eylül tarihinde Deniz Kuvvetleri eski komutanı emekli oramiral Bülent Ulusu'ya hükümeti kurma görevi verdi. Devlet başkanı olarak yurt gezilerine çıkarak 12 Eylül Darbesinin amaçlarını halka anlattı. 12 Eylül Darbesinin birinci yıldönümünde Danışma Meclisi'nin toplanacağını açıkıladı. Üyeleri MGK tarafından seçilen Danışma Meclisi'nce hazırlanan ve MGK'ce denetlenen anayasanın kabul edilmesi için yoğun bir propaganda kampanyası yürüttü. 1982 Anayasası, 7 Kasım 1982 tarihinde yapılan referandumda yüzde 91.37'lik 'evet' oyuyla kabul edildi. Evren, yeni anayasanın 1. geçici maddesi uyarınca 1961 Anayasasına göre daha geniş yetkilerle, yedi yıllık bir süre için, Türkiye'nin 7. cumhurbaşkanı oldu. MGK ve Genelkurmay başkanlığını da sürdürdü.
  kaynak: vikipedi