Kendini beğenmişlik ciddi bir hastalık mıdır?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Mira tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Kendini beğenmişlik ciddi bir hastalıktır

  Kendini beğenmişlik hastalığı asıl ismi Narsisizm'dir.Bu Hikayenin Karaburun Yarımadası’nda geçtiği söylenmektedir.

  Irmaklar Tanrıçası Nana’nın oğlu Narcisisus son derece fiziki güzelliğe sahip, yakışıklı bir gençtir. Bu nedenle su perileri ona büyük ilgi duyar, ama hiçbiri karşılık alamaz. Bu nedenlede Narcisisus’tan intikam almaya karar verirler.

  Bir gün dağdaki berrak bir su birikintisine bakan Narcisisus kendisinin sudaki yansımasını görür ve suda yaşayan çok güzel bir insan olduğunu zanneder, kendisine âşık olur. Saatlerce, günlerce kendini seyreder ve sudaki görüntüsüne sarılmak isterken suya düşer ve boğularak ölür. Psikiyatristler, narsisizm hastalığında görülen birçok özelliğin, bu mitolojik hikâyede mevcut olduğunu söylerler: Kendini beğenmişlik, başkalarının duygularına kayıtsız kalma, diğer varlıklarla iletişim kuramama, başkalarını dinlememe, sadece kendini düşünmek ve bunun gibi daha birçok şey.

  Narsistik kişiliğin temel bazı özellikleri vardır:

  Her şeyi bildiklerine inandıkları için kimseye ihtiyaç duymazlar.Başkalarının fikirleri kendi fikrinden önemli ve üstün olmadığına göre onunla oturup sohbet edilmesine, mevzuların tartışılarak doğruya ulaşılmasına nasıl olsa gerek yoktur.

  Narsistlerde empati yani başkalarının ne hissettiğini anlama yeteneği gelişmemiştir. Son derece benmerkezci düşünürler.

  Kendini beğenmiş kişiler başarılarını, yeteneklerini abartırlar. Kendilerini farklı ve özel bir kişi olarak algılarlar. Kendilerini her şeyden çok severler.Kendini beğenmiş kişiler her türlü eleştiriye kapalıdırlar.

  Kullandıkları kişiyle işleri bitince ona sırtlarını döner, vefasızca davranırlar.

  Ortadaki her başarı onların eseridir. İş çevresinde gecesini gündüzüne katmış, fedakârca çalışan herkes değersiz neferlerdir.

  Övgü, kendini beğenmişlerin besinidir. Lehte muamele görmeye, kayrılmaya hakları olduğunu düşünürler. Mesela onlar kuyruklarda bekletilmemelidir.

  Başkalarını kıskanır, başkalarının da kendilerini kıskandığına inanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf taraflarını kullanırlar ve hep onların açığını ararlar.Kendini beğenmiş insanların çoğu kez yaptıkları şeylere akıl sır eremez.Kendini beğenmiş kişilerin yaptığı işler, verdiği kararlar karşısında hem iş arkadaşları, hem de aile çevresi bir anlam veremezler.

  Kendini beğenmiş kişiler çalıştıkları kurumda kriz çıkmasına pek üzülmezler. Krizler esnasında son derece zekice ve süratle müdahalelerde bulunarak, kriz yönetimini başarıyla uygularlar.

  Bu kişilere karşı kesinlikle tevazu göstermemek gerekir. Aksi takdirde onlara hiçbir şekilde etki edemeyiz. Açık ve kararlı bir şekilde davranışlarını onaylamadığımızı hissettirerek onlara hayran olmadığımızı ifade etmeliyiz.Onlara övgü ile yaklaşırsak bundan çok hoşlanacaklardır fakat böyle davranarak onlara büyük kötülük yapmış olunduğunu unutmamak gerekiyor.
   
  Son düzenleme: 21 Mart 2014