Kerbela Olayı İslam tarihini nasıl etkilemiştir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Suga tarafından 2 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Suga

  Suga Süper moderatör Yönetici

  Kerbela Olayı İslam tarihini nasıl etkilemiştir?


  Kerbela Olayı ile Müslümanlar, Sünniler ve Şiiler olmak üzere kesin olarak iki mezhebe ayrıldı. İslam ümmeti bir daha asla tek yürek olamadı.

  Kerbela Olayı Hakkında Kısa Bilgi;

  Kerbela Olayı, Hz. Ali’nin oğlu ve Şiilerin üçüncü imamı Hz. Hüseyin’in, Emevi halifesi I. Yezid’in ordusunca öldürüldüğü kısa çarpışma (10 Ekim 680 [10 Muharrem 61]). Emevilerin iktidarını sağlamlaştıran bu olay dolayısıyla Şiiler her yıl Muharrem ayının 10. günü topluca yas tutarlar. I. Yezid, babası İ. Muaviye’nin ardından halifelik makamına geçince (680 ilkbaharı), halifeliğin Hz. Ali’nin (ö. 661) soyuna ait olduğunu savunanlar Kûfe’de ayaklandılar ve Hz. Hüseyin’e biat ederek onu kente çağırdılar. Bu arada Şiilerin ayaklanma hazırlığını haber alan I. Yezid, düzeni sağlaması için Basra valisi Ubeydullah’ı Kûfe’ye gönderdi.

  Ubeydullah, Kûfe’deki aşiret reislerini topladı ve onları halkın davranışlarından sorumlu tutacağını bildirdi. Bu arada Kûfelilerin kendisini coşkuyla karşılayacağını uman Hz. Hüseyin ailesini yanma alarak Mekke’den yola çıktı. Fırat İrmağının batısındaki Kerbela’ya vardığında, Übeydullah’ın gönderdiği ve Kûfe’nin kurucusunun oğlu olan Ömer bin Sa’d bin Ebi Vakkas komutasındaki bir orduyla karşılaştı. Fırat’la bağlantısı kesildiği için susuz kalan Hz. Hüseyin savaşa girdi, ailesi ve adamlarıyla birlikte başı kesilerek öldürüldü.

  Kerbela Olayı, yalnız Şiiler arasında değil Sünni dünyasında da büyük bir trajedi sayılır ve Kerbela’da ölenler şehit olarak anılır. Bu nedenle İslam geleneğinde Ömer bin Sa’d, Ubeydullah ve I. Yezid acımasızlık ve şiddetle özdeşleşmiştir. Kerbela’dan başka iran’da da olayın yıldönümlerinde ateşli gösteriler yapılır. Hz. Hüseyin’in türbesi Şiiler için en kutsal yer sayılır.