Kerbela Olayı Neden Oldu

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 14 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Kerbela Olayı Niçin Oldu

    Hz. Muhammed’in 632 yılında ölümünden sonra dört halife dönemi başlamıştır. böylece müslüman toplumun liderliğini halife sıfatıyla ilk olarak Hz. Ebubekir üstlenmiş ardından sırasıyla Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali halife olmuştur.

    Hz. Osman’ın asiler tarafından öldürülmesinin ardından Ali başa geçmiş, ancak Hz. Osman’ı destekleyen müslümanlar onu öldüren kişi bulunana kadar Hz. Ali’nin halifeliğini tanımamışlardır. bu durum sonucunda müslümanlar arasında ilk kez iç savaş ortaya çıkmış, islam dünyası Ali ve Muaviye liderliğinde ikiye bölünmüştür. Ali, 661 yılında Haricilerden Abdurrahman İbn-i Mulcem tarafından gerçekleştirilen bir suikastte hayatını kaybetti ve iktidar 20 yıllığına düşmanı Muaviye’nin eline geçti.

    Muaviye’nin ölümünden sonra halife olacak kişinin oğlu Yezid olacağını ilan etmesiyle halifelik Emeviler döneminde saltanat haline gelmiştir. ancak müslümanların bir kısmı Muaviye’den sonra Ali’nin oğlu Hüseyin’in halife olmasını istemekteydi. bu nedenle Hüseyin halifeliğini ilan etmek için yanında küçük bir birlikle Kufe’ye doğru yola çıktı. ancak bunu duyan Yezid de ordusuyla yola çıkınca iki taraf Kerbela denilen yerde karşılaştılar. Burada meydana gelen savaşta Hüseyin ve taraftarlarının hepsi öldürüldü ve ailesi esir alındı.