Kerem İle Aslı Hikayesinin Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Kerem İle Aslı Hikayesi Özet

  Kerem ile Aslı Hikâyesi, XVII. yüzyılda oluşmuş bir halk hikâyesidir. Hikâyede, Keşiş’in kızını Müslüman bir gence vermek istememesi ve buna bağlı olarak gelişen olaylar anlatılmaktadır. Arkadaşı Sofu ile birlikte yöre yöre gezerek saz çalan Kerem, aynı zamanda bir saz şairidir. Bu bakımdan eserde pek çok şiir de bulunmaktadır.

  Kerem ile Aslı Hikâyesi, kahramanlarının acı sonu nedeniyle edebiyatımızda pek çok esere malzeme olmuştur. Pek çok şair, şiirlerinde bunu bir mazmun olarak kullanmıştır. Anonim halk türkülerinden çağdaş Türk edebiyatı ürünlerine kadar bütün eserlerde aşk konusu ele alındığında Kerem ile Aslı’dan söz edilmeden geçilmemiştir.

  HİKAYE KISACA SÖYLEDİR:

  İsfahan padişahı ile onun hazinedarlığını yapan Keşiş’in çocukları olmamaktadır. Her ikisi de çocukları olduğu takdirde, birbirleriyle evlendirmeye söz verirler. Duaları kabul olur ve Padişah’ın bir oğlu; Keşiş’in de bir kızı olur. Ancak Keşiş, çeşitli gerekçelerle bu sözünden cayar ve kızı vermek istemez.

  Keşiş karısına durumu anlatır ve kızını da alarak bir gece oradan kaçarlar.

  Kerem, Keşiş’in gece kaçtığını, şehri terk etmekte olan birkaç ihtiyardan öğrenir. Onlar, Keşiş’in bir kötü haber aldığını ve bunun için şehri terk edip kaçtığını sanırlar.

  Keşiş’in kaçtığını gören Kerem’in babası, oğlunu bu sevdadan vazgeçirmek isterse de bunu başaramaz. Kerem yanına arkadaşı Sofu’yu da alarak Aslı’yı aramaya gider.

  Âşık Kerem, Tiflis, Ahlat, Muş, Van, Erzurum, Kars, Ankara, Kayseri gibi birçok şehri dolaşır. Sofu ile birlikte gittikleri her yerde başlarına geleni anlatırlar.

  Sonunda Kerem’in öyküsünü öğrenen Halep Paşası, iki âşığı kavuşturmak ister. Ancak Keşiş, sihirli bir elbise diktirerek Aslı’ya giydirir. Kerem ile Aslı evlenecekleri sırada sihir kendini gösterir. Kerem, Aslı’nın elbiselerinin düğmelerini bir türlü çözemez. Kerem içten bir “Ah!” çeker ve yanmaya başlar. Aslı da Kerem’in küllerini saçlarıyla toplamaya çalışırken, Kerem’in kıvılcım/arıyla tutuşup yanar. İki âşığın kavuşmaları öbür dünyaya kalır.