Kereste fabrikaları neden karadeniz bölgesinde yoğunlaşmıştır

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici


  Kereste fabrikaları neden karadenizde yoğunlaşmıştır

  Karadeniz bölgesinin kıyıları Gürcistan sınırından başlayarak Sakarya ovasının doğusuna kadar olan bölgeleri kaplamaktadır. Ülkemiz yüz ölçümü açısından üçüncü sırada yer alan Karadeniz bölgesi ülkemiz topraklarının %18 ne sahiptir.

  Yer şekilleri açısından oldukça dağlık alanlara sahiptir. Dağlar denize paralel olarak uzanmaktadır. Bunun sonucunda ise Karadeniz iklimi sadece kıyı kesimlerde görülmektedir ortalara doğru gidildikçe karasal iklimin özellikleri daha çok görülür. Kıyı kesimlerde yağış miktarı daha fazladır. Nüfus daha çok kıyı kesimlerde toplanarak dağınık bir şekilde yerleşerek balıkçılıkla uğraşılmasını sağlamıştır.

  Bölge toprakları engebeli olmasından dolayı tarım faaliyetleri yok denecek kadar azdır. Bu bölgede arazinin engebeli olmasından dolayı tarım makineleri kullanılamamaktadır ve daha çok insan ve hayvan gücüyle çalışılmaktadır. Karadeniz bölgesindeki orman yoğunluğunun fazla olması ve da Kereste fabrikalarının da bu bölgelerde yoğun olarak bulunmasının en büyük sebeplerindendir.

  Bu fabrikalarda ihtiyaçlara göre ağaçlar kesilerek gerekli işlemlerden geçirilerek ihtiyaç duyulan ürünler yapılmaktadır. Bu fabrikalarda ham madde olarak ağaç işlendiği için bu ham maddelere yakın bölgelere fabrikaları açmak nakliye açısından sıkıntı yaratmamaktadır. Yakın bölgelerden kesilen ağaçlar bu fabrikalarda işlenmektedir.
   


 2. teşekkürler
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 31 Mart 2015