Kevser Suresinin Fazileti Anlamı Ve Okunuşu

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 16 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Kevser Suresinin Tefsiri Ve Arapça Metni

  Kevser suresi anlam ve fazilet bakımından çok yüce değerlere sahiptir. Kevser suresi Mekke döneminde nazil olmuştur. Kevser suresi aynı zamanda Kur'an'ın en kısa surelerinden birisidir. Besmeleyi sureden saymazsak toplam üç ayeti kerimesi vardır. Kevser suresi Mekkeli müşrikleri aşağılayıcı ve Hz. Peygamber Efendimizin fazilet ve üstünlüğünü açıklar niteliktedir. Ayrıca Müslümanların iki büyük bayramlarından biri olan Kurban Bayramında kurban kesmeyi işaret etmektedir.

  Kevser Suresi

  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla O'nun adına

  1- (Rasulüm) Kuşkusuz biz sana Kevser'i verdik.

  Kevser, cennette bir nehirdir, bir havuzdur diyenler olduğu gibi bol hayır ve bereket, kesilmez soy sop, sayılmaz ümmet anlamlarına geldiğini söyleyenler de vardır. Hz. Peygamber Efendimizin (as), Kevser'in iki yanında inciden kaplar bulunan bir ırmak olduğunu, bu kapların yıldızlar kadar sayısız bulunduğunu söylediğini ünlü hadisçi Buhari tahriç etmektedir.

  2- Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes.

  Verilen bu nimetler ve üstün faziletler karşısında Cenabı Allah'a karşı şükrünü ve kulluğunu yerine getirebilmek için gayret et ve kurban keserek mücadele ederek vesileler ara.

  3. Asıl sonu kesik olan, şüphesiz sana hınç besleyendir.

  Peygamber Efendimizin erkek çocukları yaşamadığı için müşrikler Rasulü Zişan için ebter dediler. Fakat Cenabı Allah asıl soyu kesilip arkası takip edilmeyecek olanların müşrikler olduğunu belirtiyor. Dünya tarihi boyunca bütün azgın kafirlerin gün gelip adı sanı unutulmuştur. Fakat halen daha başta Peygamber Efendimiz olmak üzere bütün peygamberlere milyonlarca Müslüman salatu selam getirmektedir. Ayrı Peygamber Efendimizin soyu Hz. Ali KerremAllahuveche silsilesiyle devam etmektedir.

  Kevser Suresinin Latin Harflerle Yazılışı

  Bismillahirrahmanirahim

  1- İnna a'dayna kelkevser

  2- Fesalli li Rabbike venhar

  3- İnne şanieke huvel ebter

  إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ
  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
  إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ​

  yavuz@webokur​