Kimyasal tortul taşlar nasıl oluşur kısaca

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Kimyasal tortul taşlar nasıl oluşur

    Yeryüzünde görülen üç ana kayaç türü vardır. Bunlar tortul kayaçlar, magmatik kayaçlar ve metomorfik kayaçlardır. Tortul kayaçlar, yeryüzünde çok görülen kayaçlardır ve Dünya’nın yüzeyinin yaklaşık yüzde 75′ini, yerkabuğunun ise yaklaşık yüzde 8′ini kaplarlar.
    Tortul kayaçlar genellikle tabakalı olarak bulunurlar ve içerlerinde organizma kalıntıları (fosil) bulundururlar. Sarkıt ve dikitler bu kayaçların oluşturduğu jeolojik yapılara örnek olabilirler.

    TORTUL KAYAÇLAR NASIL OLUŞUR?
    Tortul kayaçların büyük bir kısmı dış etmenler tarafından yeryüzünün aşındırılmasıyla meydana gelen çeşitli büyüklükteki unsurların taşınarak çukur sahalara (göl, deniz ve okyanus tabanları gibi) biriktirilmesi sonucu oluşmuşlardır. Bu olaya genel anlamda tortullaşma denir. Biriken unsurlar önceleri boşluklu gevşek bir yapıya sahiptirler. Fakat zamanla sıkışıp sertleşirler. Bir birikme sahasında, sonradan biriken unsurlar öncekiler üzerinde birikerek ağırlıkları vasıtasıyla basınç yaparlar. Bu basınç sonucu unsurlar, aralarındaki boşlukların küçülmesi ve büyük ölçüde ortadan kalkmasıyla sıkışır ve sertleşirler. Tortul depoların veya kayaçların oluştukları ortamlar yerden yere farklılık gösterirler.