Kırık Kalpten Döküntüler

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 11 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kırık Kalpten Döküntüler..

  Bir insanın duygularıyla oynamak, kalbini kırmak çok basittir.İnsan kalbi en hassas ve kolay incinebilecek yerdir.Kalp kırılmalarının, kırgınlıkların çoğunun yanlış anlaşılmaktan veya yanlış sonuçlar çıkarmaktan kaynaklandığı da bilinen bir gerçek. Ancak değer verdiğimiz kırmaya çekindiklerimizin hiç acımadan bizi paramparça ettiği gerçeği de var.
  Duygularla oynamak alay etmek kimine zevk verir. Bilmezler ki kalpler sadece kanla değil aşk ile sevgi ile atar.Sırf kendini tatmin etmek egosu için bir kalp kırmak, ne kadar acı. Neden kalp kırmak için savaşırız ki? Masum bir insanın kalbini kırmak bize ne kazandıracak?
  Belki de kırılmış bir kalbe sahip olanların yeni bir kalp kırıcıya dönüşmeleridir.Kimbilebilir ki, kırılmış olanın diyetini bir başkasınınkini kırarak aldığını ve almaya çalışıtığını..

  ''Birinin kalbini kırmadan önce iki kere düşünün. Hele ki o kişi sıradan biri olmamışsa hayatınızda.''
  [​IMG]

  Her acının rengi de, resmi de farklıdır.Herkesin kalbinde eski yaralarından kalan bir iz vardır mutlaka.Kimi derin, kimi hafif, kimi eski, kimi de henüz yenidir.Her yara ayrı bir güç katar yüreğe. Bu yaralar öldürmez insanı aksine güçlendirir.Yüreğinde yarası olanlar en güçlü insanlardır,kahramandır.Tıpkı savaş muharebelerindeki gibi yaralanmış kahramanlara dönüşmek..Övünmek gerek,kaç kez vuruldum ve ben ölmedim diyebilmeli. Yaralayanın da hakkını vermek lazım. Ne büyük bir maharettir ki hiçbir silah, cisim kullanmadan karşındakinin kalbini kıracak..
  Bir kalbi bile bile incitmek, büyük günahlar arasındadır, kul hakkına girer çünkü.Büyük bir suçtur gönül yıkış. Hele de hassas insanların kırılışı bambaşkadır. İyi olsun, kötü olsun hiç bir insanın kalbini incitmemeli.Şairin dediği gibi;
  “İlim ü amel ne fayda
  Bir gönül yıktın ise”

  Kalp kazanıldımı, kaybedilmesi en zor olandır. Ama bir o kadar da narindir ki kırıldımı bir kez, tamir edebilmek zor..
  ''Bir bahçeye giremezsen
  Durup seyran eyleme
  Bir gönlü yapamazsan
  Yıkıp viran eyleme” der Yunus Emre..
  O halde düşünmeden, haksız yere bir insanın kanına girmemeli. Küçük bir sözle bile kırılan kalbin onarılması güçtür. Bazen öfkelenip sinirlenebiliriz, bunu kontrol etmeyi öğrenmeliyiz.Kırılan bir kalbin onarılması zordur. Tamir edilse de biliriz ki izi kalır. İnsanın en değerli yeridir kalbi.Aşkın olduğu, sevginin olduğu ve en önemlisi de merhametin olduğu bir yer..Kısaca hayatın attığı yerdir.

  webokur.net
   

 2. Cevap: Kırık Kalpten Döküntüler

  Cenabı Allah bizleri unutmak ve isyan etmekten toplayıp yaratmış... bir insanın hatasını anlamasıda birazcık önemlidir sanırım... af etmek erdemdir... bilhassa kişi hatayı gaflet halinde işlemişse tutup elinden yardımcı olmak çok sevaptır... üzgün olmak fayda vermiyor mutlaka... ama belki telafisi mümkündür... en kötü insanlar bile son bir şansı hakediyor olsa gerek... gerçekten af etmek iyilik ile davranmak en büyük erdem ve minnettir...