Kış Sporları Nelerdir

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve Yavuz tarafından 15 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Kış Sporları Hakkında Bilgi

  Kış Sporları Nelerdir Nasıl Yapılır

  Kış sporları olimpiyatlarda dalı bulunan, karlı zemin yada kapalı salonlarda buzlu zeminde takımlar halinde yada gösteri amaçlı (buz pateni dansı gibi) yapılan spor çeşididir. İnsanların askiden beri ulaşım amaçlı kullandıkları kızaklı taşıma araçları ile başlayan karda ve buzda kayma, zaman izerisinde eğlence olarak yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra kayak malzemeleri ve stilleri geliştirilerek kayak severler arasında turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır. Daha sonra atlama, slalom ve kayak yarışı olmak üzere olimpiyatlara resmi olarak dahil edilen yarışmaların günümüzde bir çok çeşidinin ülkeler arasında resmi müsabakaları düzenlenmektedir. Kış sporlarının kategorileri şunlardır.

  Kayak

  1- Alp Disiplini: Slalom ve büyük slalom diye iki kategorisi vardır. Aşağı eğimli kulvarda kapılardan geçerek en hızlı iniş başarılmaya çalışılır.
  2- Biatlon: Kayak ile belli bir kulvar koşulduktan sonra tüfekle atış yapılarak oynanır.
  3- Kayaklı Koşu: Kızaklar ve kızak sopaları ile engelli bir kulvarda oynanır.
  4- Serbest Stil kayak: Atlama parkurları bulunan ve atlama figürleri uygulanarak oynanır.
  5- Kuzey Kombine: Atlama ve koşu parkurlarının kombinasyonu ile oynanır.
  6- Skiboarding: Deniz sörfünde kulanılan boardların ergonomik olarak biraz farklılaştırlması sonucu karda sörf yapılarak oynanır.
  7- Skibob: Kayak bisikleti demektir. Bisiklet tasarımında kızaklar ile oynanır.
  8- Kayakla Atlama: Aşağı eğimli rampadan en uzağa düzgün atlama yöntemi ile oynanır.

  Buz Pateni

  1- Artistik Buz Pateni: Tek, çift yada guruplar halinde buz üzerinde atlama dönme gibi belirli figürler uygulanarak oynanır.
  2- Kısa Kulvar Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Dönüş miktarı azdır.
  3- Sürat Pateni: Oval bir kulvarda dönüş ve düzlüklerde etkili kayma yöntemi uygulanarak oynanır. Mesafa kısa kulvardan daha uzundur.
  4- Buz Dansı: Tek yada çift olarak müzik eşliğinde belli kurallara dayalı figürlerin uygulandığı buz dansıdır.
  5- Senkronize Buz Pateni: Grupların figürleri aynı anda ve düzende uygulamaları ile oynanır.

  Kızak

  1- Bobsled: Dar bir kabinden oluşan kızak şeklinde tasarlanmış bir yada çok kişilik araç ile buzdan kanal içerisinde kayma ile oynanır.
  2- Kızak: Tekerler yerine kızak ile tasarlanmış aracın atlar ile çekilmesi ile oynanır.
  3- Skeleton: Aşağı eğimli buzlu zeminde kızakla yapılan spordur.
  4- Kızaklı Köpek Yarışı: Köpeklerin çekmesi yöntemi ile yapılır.

  Bunların yanı sıra karşılıklı takımlar halinde buzlu zeminde oynan sporlar vardır. Genelde kapalı spor salonlarında buzlu zeminde oynanır. Kış aylarında dış ortamlarda buzlu zeminlerde de uygulanabilmektedri. Dünya genelinde en fazla Kanada, Rusya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Slovakya bu sporların yapıldığı ülkelerdir.

  Takım Sporları

  1- Bandy: 11'er oyuncudan oluşan 45 dakikalık 2 yarı boyunca küçük bir topu karşı kaleye sokmaya dayanan spordur.
  2- Körling: 42 metre uzunluğundaki parkurda kırmızı noktaya en yakın atışın sağlanması yöntemi ile oynanır.
  3- Buz Hokeyi: buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar.

  Buraya kadar sayılan kış spor çeşitleri tamamen insan gücüne dayalı yada bir hayvanın çekmesi ile yapılan çeşitlerdi. Birde kızak tasarımlı araçların motor gücüne dayalı hareket ettirilmesi ile yapılan çeşidi vardır. Kar motosikleti diye adlandırılıan çeşidi karlı zeminde yapılmaktadır. Ülkemizde kış sporları son yıllarda çok güzel ilerle kaydetmiştir. Türkiye genelinde olimpiyat standartlarında Erzurum'da ve Kayseri'de kayak tesisleri bulunmaktadır. Bunların dışında 19 merkezde eğlence ve spor amaçlı kayak tesisi bulunmaktadır.
  [​IMG]
   

 2. Cevap: Kış Sporları Nelerdir

  Bir de uyku :)
   


 3. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: Kış Sporları Nelerdir

  uyku mu :) kışın yataktan kalkmak bile başlıbaşına bir spor :p
   

 4. Cevap: Kış Sporları Nelerdir

  :)) Kesinlikle katılıyorum.Ayrıca uyku ağır bir spor;uyku esnasında sıçrama,rüyada yüksekten atlama,koşma kovalamaca,yatakta bir taraftan bir tarafa dönme... baya ağır bir spor :rolleyes:
   

 5. Cevap: Kış Sporları Nelerdir

  Uludağ'a beklerim, orda uyuyacağınızı pek sanmıyorum :)
   

 6. Uludağ’da kayak yapmak kışın en gözde sporu olarak karşımıza çıkıyor. Birbirinden farklı pistlerde spor yapmanın heyecanını yaşamak isteyen her kesimden insan bölgeye akın ediyor. Oteller doluluk oranında hizmet veriyor.

  Türkiye’de pist sayısı en fazla olan yer Uludağ’dır. Kış aylarında kar yüksekliği 3 metreye kadar ulaşan bölgede 20’ye yakın telesiyej ve de teleski hizmet vermektedir. Yörede 17 farklı pist vardır. Bu mekanik tesislerden çoğunlukla her otele ait olanı mevcuttur. Böylece sporunuzu yaptıktan sonra tekrardan pist başlangıcına yorulmadan çıkmış olursunuz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Kasım 2014

 7. bence uyku diye bir kış sporu degildir:):)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Ocak 2015

 8. Benceee En iyi kış sporu uyku.Ayının yerinde olmak isterdim okul yok sınav yok kış boyu uyuyor.:cool::Do_O