Kişiliğinize uygun meslekler

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 19 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kişiliğinize En Uygun Meslek Hangisi? Meslek Seçmek

  Çalışma hayatında başarılı olmayı kim istemez? Çalışmaktan büyük keyif alacağımız mesleklere karar vermek elbetteki hayatımızın dönüm noktalarından biri olacaktır. Çünkü meslek seçimi ileriki hayatımızı da olumlu veya olumsuz yönde biçimlendirir.

  Peki kişiliğimize uygun ve çalışmaktan zevk alacağımız aynı zamanda bizi başarıya götürecek bir işi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

  İşte Kişiliğinize uygun meslekler

  [​IMG]

  İçe Dönük kişilikte olanlar

  İçe dönük kişilik yapısına sahip kişiler, Yazılım Uzmanı, Muhasebe, Finans gibi iletişimin ön planda olmadığı mesleklere uygun olur. Bunlara ek olarak Aşçı, Web Master ve Grafiker seçenek olabilir.

  Dışa dönük kişiliğe sahip olanlar

  Dışa dönük kişilik yapısındaki kişiler, Pazarlama,Marketing, Satış gibi iletişimin önemli olduğu mesleklere uygun olur. Alternatif meslekler Gazeteci, İnsan Kaynakları, Reklamcı,Turizmci ve Avukatlık mesleği uygun.

  Düzenli ve kuralcılar için meslek seçimi

  Düzenli, Kuralcı kişilik yapısında olan kişiler, Bankacı, Yönetici Asistanı gibi disiplininin önemli olduğu mesleklere uygun görülürken ayrıca Avukat, Proje Yöneticisi, öğretmen ve Muhasebeci gibi meslekler de tercih edilebilir.

  Fedakar ve özverili kişilere uygun meslekler

  Fedakar, özverili kişilik yapısındaki kişiler, öğretmen, Doktor ve Hemşire gibi karşısındaki kişileri düşünebilmenin önemli olduğu mesleklere uygun olur.

  Yenilikçi ve üretken kişiler

  Yenilikçi, Yaratıcı kişilik yapısında olan kişiler Reklamcı ve Mimar gibi görselliğin, yeni fikirlerin önemli olduğu mesleklere uygun olurken, bunlara ek olarak grafiker, Pazarlama, marketing,Mühendis gibi meslekler de dahil edilebilir.

  Otoriter Kişiliği olanların meslek tercihi

  Otoriter kişilik yapısındaki kişile, Proje Yöneticisi, Yönetici, Avukat gibi baskın ve disiplinli olmanın önemli olduğu meslekleri tercih edebilir ve bu mesleklere ek olarak öğretmen, Bankacı, İnsan Kaynakları ile Yönetici Asistanı uygun olur.

  Uyumlu kişilik yapısında olanların meslek seçimi

  Uyumlu kişiliğe sahip olan kişiler, Sekreter, İnsan Kaynakları gibi insan ilişkilerinin önemli olduğu mesleklere uygun görülürken, Psikolog ve Hemşirelik mesleği de tercihlere dail edilebilir.

  Yetenekli kişiliğe sahip olanlar

  Yetenekli kişilik yapısında olan kişiler Aşçı, Reklamcı gibihem el becerisinin hem de kreatif olmanın önemli olduğu mesleklere uygun. Ayrıca Grafiker, Web Master , Web Developer seçeneklere dahil edilebilir.

  Analitik düşünenler

  Analitik kişilik yapısındaki kişiler, Mühendis, Muhasebe, Finans gibi sayısal zekanın önemli olduğu meslekleri seçebilir ayrıca Bankacılık ve Yazılım Uzmanlığı tercih edilebilir.
  Bu araştırma Secretcv.com tarafından yapılmıştır.