Kişiye Yönelik Koruyucu Sağlık Hizmetleri

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri; bağışıklama, erken tanı, dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı kazandırma, sağlık eğitimi ve aile planlaması gibi hizmetlerden meydana gelir. Bağışıklamaya aşılamayı örnek olarak verebiliriz. Eğitimli sağlık personeli tarafından yürütülen kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri; birincil, ikincil ve üçüncül koruma olmak üzere üç aşamalıdır:
  Birincil koruma, kişide hastalık başlamadan önce bazı önlemler alarak söz konusu hastalığın ortaya çıkmasını önlemektir. Bu önlemler arasında okullarda yapılan sağlık taramaları ve eğitimleri, çevredeki sigara dumanı, kirlilik gibi olumsuz etmenlerin yok edilmesi, aşılama, iyi beslenme eğitimi, kazaların önlenmesi için alınan önlemler, kişisel temizlik eğitimi, ailelerin bakabileceği kadar çocuk yapması için aile planlaması eğitimi sayılabilir.
  İkincil koruma, hastalıkların belirtisi olduğu ya da belirtilerin hafif olduğu dönemlerde teşhis edilerek tedavi edilmesidir. İkincil korumaya erken tanı hizmetleri de denir. Özellikle kanser gibi ilerledikçe tedavisi güçleşen hastalıkların, sağlık taramaları yapılarak erken teşhis edilmesi hayat kurtarabilir.
  Üçüncül koruma, hastalık ortaya çıktıktan sonra hastalığın en iyi şekilde tedavisi, sağlıklı organlara vereceği zararın azaltılması ve sakatlığa neden olmasının önlenmesi gibi hizmetleri kapsar. Üçüncül koruma, hastalıktan değil, hastalığın olumsuz sonuçlarından korumak demektir. Örneğin şeker hastalarında kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulması ve sağlıklı organların etkilenmemesi için verilen hizmetler üçüncül koruma kapsamında yer alır.