Kıskançlık İle İlgili Bir Hikaye

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 14 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Kıskançlık İle İlgili Kısa Bir Hikaye

  Kıskançlık İle İlgili Bir Hikaye Örneği​


  Kıskançlık ruhi yani psikolojik bir hastalık olduğu gibi aynı zamanda ahlaki bozukluğunda göstergesidir. İnsanların birbirini çekememesi ve haset etmesi sonucunda kadim dostlukların kurulması imkansız olmuştur. Ancak imrenme ile karıştırılmamalıdır. İnsanın sadece kendi nikahlı eşini kıskanması meşru ve fıtri görülmüştür. Edebiyatçılar kıskançlığı genel olarak fabl yöntemini kullanıp hayvanları konuşturarak örneklendirmişlerdir.

  Dünyaca ünlü Kelile ve Dimne eserinde buna örnek birkaç hikaye bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi inek ile aslanın arkadaşlığını çekemeyen tilkinin hikayesidir. Yolunu kaybetmiş bir inek ormanda böğürüp dolaşırken, uzaklardaki aslan bu sesten çok etkilenmiş ve günden güne korkmaya başlamış. Öyle olmuş ki ininden çıkmaz olmuş. Sesin kendisini alt edecek çok büyük bir hayvana ait olduğunu düşünüyormuş. Fakat bunu kimseye anlatamıyormuş. Günlerden bir gün tilki aslanda ki değişimi fark edip konuşturmuş ve meselenin ineğin sesi olduğunu anlayınca alıp ineği aslan getirmiş. Aslan korkacak bir şeyin olmadığını görünce tilkiye daha fazla güvenmiş ve yakın danışmanı yapmış Fakat zamanla aslan inek ile çok iyi arkadaş olmuş. Bunu gören tilki ineği çok fazla kıskanmaya başlamış ve aslana sürekli ineği kötülemeye hatta ineğin aslanın arkasından işler çevirdiğini söyleme başlamış. Aynı zamanda ineğe de gidip aslanın göstermelik davrandığını ve müsait zaman bulunca kendisini yiyeceğini söylemiş. İnek ve aslan birbirlerine temkinli ve mesafeli yaklaşmaya başlamışlar. Bu durum ikisini de daha fazla şüphelendirmiş. Nihayet bir gün aslan ineğin üzerine atlayarak onu parçalar, ama ineğin kendisini öldürecek güçte ve çalışmada olmadığını anlayınca tilkinin fesatçılık yaptığını anlar. Sonunda tilkiyi de öldürür.

  İnsanlar elindekiler ile yetinmeyip kendilerinden yüksekte olanları sürekli kıskanıp hallerine şükretmezler ise sonunda daha kötü durumlara düşmeleri kaçınılmazdır. Birde başkasını kıskanıp, hakkında kötü düşündükten sonra onda da olmasın diye tuzaklar hazırlayıp oyunlar kurarsa, bir gün kendi kazdığı tuzağa kendi düşecektir.
  [​IMG]