Kıskançlıkla Başa Çıkmak Mümkün mü?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 26 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Kıskançlık, sanıldığı gibi değil, doğru miktarda olursa ilişkiyi yerden göğe çıkarabilir. Ancak, aşırı kıskançlık; farklı sonuçlara neden olabilir.

  İlk önce bilinmesi gereken; kıskançlığının sevgiden mi, yoksa hastalık derecesinde mi olup olmadığıdır. Eğer, sizi hiç dışarı çıkmayacak biçimde kısıtlıyor, eve geldiğinde derin araştırmalar yapıyorsa veya sorgunun dozunu kaçırıyorsa; onu psikolog desteği almaya ikna etmeniz gerekiyor.

  Kıskançlığın dozu daha düşük; ama, oluşturduğu sıkıntılar büyük ise: Bu gibi durumlarda uygulamanız gereken bir kaç öneri:

  Güven Verin..


  Kıskançlığın en büyük dostu şüphesiz güvensizlik! Size güvenmesini sağlayın, onu ne kadar sevdiğinize inanmaya ihtiyacı var! İçinizden geldiği her an sevginizi dile getirmekten çekinmeyin. Söz verin, sözlerinizi tutun. Böylece zamanla kıskançlığın yersiz olduğunu anlayacaktır.

  Anlayış Gösterin..


  Unutmayın, kıskançlık; aşkın bir belirtisidir. Sizi kıskanıyorsa, sizi önemsiyordur. Biraz alttan almaya çalışın. Anlayış gösterin ve istemediği şeyleri yapmaktan sakının.

  Vakit Ayırın

  Duygusal kıskançlığın ortaya çıkma sebeplerinin en önemlisi: ona yeterli zamanı ayırmamanızdır. Onsuz geçirdiğiniz zamanlarda neler yaptığınızı ve onunla neden birlikte olmak istemediğinizi haklı olarak merak eder ve sonuçları kıskançlığı doğurur. Eşinizle birlikte planlar yapın, boş zamanlarınızı birlikte geçirmeye özen gösterin. Böyle olduğunda sürekli bir arada olduğunuzdan ötürü sizin ona karşı bir hata yapacağınız düşüncesine kapılmayacaktır.

  Konuşun..

  Partnerinizle sorunlarınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Bu ilişkinizi önemsediğinizi gösterir. Kavga etmeyi, tartışmayı bir kenara bırakın ve sizi kıskanmasının ne kadar yersiz olduğunu kendinizce açıklamaya çalışın. Konuşma esnasında, inatlaşmamaya ve sert olmamaya dikkat etmelisiniz. Kendisini, isteklerini ve kıskançlığının sebebini rahatça ifade edebilmesi çok önemli. Böylece, ikiniz de ufak fedakarlıklarda bulunarak bu problemin üstesinde kolayca gelebilirsiniz!

  Aşırı Kıskanç Olan Taraf Siz Misiniz?


  Kendinizi sorgulayın! Öncelikle partnerinizi neden kıskandığınızı düşünerek başlayabilirsiniz bu sürece. Dışarıda onu kıskanmanız için gerçekten bir sebep var mı? Yoksa kıskançlığınız yersiz mi? Bunun cevabı size çok yardımcı olacaktır. Eğer tehdit olarak gördüğünüz bir durum var ise, bunu eşinizle kıskançlık krizi anında değil de, daha dingin ve sakin bir şekilde karşılıklı konuşarak çözmeye çalışmanızda yarar var.