Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz Kompozisyon

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Kitap Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Okuma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus göz sağlığımızı korumaktır. Bunun için;
  Okuduğunuz kitap ile gözlerinizin arasında 30 – 40 cm’lik bir mesafe olsun.
  Işık doğrudan gözlerinize değil okuduğunuz yazıya gelsin.
  Okurken arada bir durun ve uzağa bakın. Bu durumda yorulan gözleriniz dinlenmiş olur.
  Okuma işlemini çok uzun tutmayın. Gözlerinizin ağrıdığını hissedince biraz ara verin ve yüzünüzü yıkayın.
  Mat kağıttaki yazıları parlak, parlak kağıttaki yazıları mat ışıkta okuyun.
  Okuma işlemini bir sandalyede veya bir kanepede oturarak yapmak daha verimlidir. Sırt üstü yatarak, veya yüz üstü uzanarak yapılan okumalarda uykunuzun gelme olasılığı yüksektir.
  Okumanın hayatınızın vazgeçilmez değerlerinden biri olduğu inancını geliştirin ve kendinize bir okuma saati belirleyin.
  Okurken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin (tabi kitap size aitse), sayfa kenarlarına çeşitli notlar alın. Unutmayın ki bazı kitapları bir defa okumak yeterli değildir. Belli bir süre sonra dönüp o kitabı tekrar gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda öncelikle altını çizdiğiniz yerleri okumak eski bilgilerinizi zihninizde tekrar canlandıracaktır.
  Kendinize sürekli olarak “hızlı kavramanın en iyi kavrama” olduğunu telkin edersenin daha az sürede daha çok okumuş olursunuz.
  Çok yorgun olduğunuz zaman okumayın.
  Okuma işleminin aynı zamanda düşünmek olduğunu unutmayın. Zihninizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey okumaktır.
  Okunacak şeyler sınırsız; ama zaman sınırlıdır. Bu nedenle okuyacağınız eserleri titizlikle belirleyin. Unutmamak gerekir ki hayatta en önemli şey, bilgi değil eylemdir. Yani öğrendiğimiz bilgiler, hayatımızın kalitesini değiştirmek için eyleme dönüşmüyorsa çok faydalı oldukları söylenemez. Bu nedenle pratik hayatta kullanabileceğimiz bilgilere öncelik vermemiz gerekir.
  Okurken bazen kısa süreli aralar verin ve okuduklarınızı aklınızdan özetleyin, zihninizde yorumlar ve kıyaslamalar yapın. Bu sayede okuduklarınızı daha iyi kavramış olursunuz.
  Kilit bilgilerin yüzde 80′i yazılı metnin yüzde 20′sinde bulunur. Peki bu yüzde 20 nerededir? Bir yazının öncelikle başlık ve alt başlıklarını okumak yazı hakkında zihnimizde bir fikir oluşturur. Aynı zamanda her paragrafın ilk cümlesini okumak o paragrafın içeriği hakkında ana fikri verir. Çünkü bir paragraf diğer cümlelerle desteklenen bir ana fikirden ibarettir. Bu nedenle herhangi bir yazının önce başlığını, altbaşlıklarını sonra da her paragrafın ilk cümlesini okumak yazının tamamına ait bilgilerin yüzde 80′ine ulaşmamızı sağlar.