Kitle iletişim araçlarının insanlar arasındaki etkileşime ne gibi katkıları vardır?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 15 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Mağara resimleri, posta güvercinleri, boru sesleri ve duman işaretleriyle başlayan iletişim, yazının icadıyla mekandaki sınırlılıkları ortadan kaldırdı. Uzaktan haberleşme, bilgi ve deneyimleri biriktirme imkânı açışından sözlü iletişime göre çok daha güvenilir ve kalıcı olan yazı en etkili iletişim şekli olmaya başladı.

  Matbaanın icadıyla yazılı iletişim kaynakları hızla çoğaldı ve artık insanlar dış çevreyle ilgili haberleri gazete, dergi ve kitaplardan okumaya başladılar.
  19. yüzyılda sırasıyla telgraf, telefon ve radyonun bulunması ile iletişim alanında önemli gelişmeler oldu. Televizyonun yayına başlaması, arkasından bilgisayarın kullanıması ve internetin bulunması yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

  Artık dünyanın bir diğer ucundaki iki kişi haberleşmek için çok uzun süre beklemek zorunda değil. Bunun için sadece birkaç saniye yeterli.

  Haberleşmenin yanında bilgiye ulaşmak da artık çok kolay. Elektronik postayla başlayan süreç, bazı kavramların önüne ''e'' konularak ticaret, alışveriş, bankacılık alanlarında farklı boyut kazandı. Artık insanlar, evlerinden e-ticaretle uçak, otobüs biletleri alıp alışveriş yapabiliyorlar. Kiralar,faturalar e-bankacılık sistemi ile evdeki bir bilgisayardan ödenebiliyor.