Kitosan Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Kitosan

  Kitosan, kitosan kitinin deasetilasyonu ile elde edilen lineer bir aminopolisakkarittir ve doğal olarak oluşan kitinin polisakkarit türündedir. Kitin kabuklu eklem bacaklıların yapısında olduğu kadar çeşitli kaynaklardan elde edilebilir. Kitosan tamamen doğal olduğu için tam bir çevre dostu olarak bilinir. Kitosan kitin türü olarak molekül ve deasetilasyonu ağırlığının istenilen derecesi elde edilene kadar sodyum hidroksit çeşitli işlemlerde geçerek yıkamakta ve hazır hale getirilmektedir.
  Kitosan ıstakoz, karides ve yengeç gibi eklem bacaklıların kabuklarında bulunan bazı mantarlar ve bakterilerin hücre duvarlarında bulunmaktadır. Bu bakteriler ve mantarların doğada selülozdan sonra yaygın olarak bulunan polimer olan kitinin B-1- 4 poli-N-asetil-D-glukozamin deasetilasyonu ile elde edilen bir polimerdir.
  Kitosan ilaç sanayilerinde ve medikal uygulamalarda içerisinde bulunan bol lifler sayesinde sıkça kullanılmaktadır. Kitosan günümüzün hastalığı, rahatsızlığı olan obezite için zayıflamaya yardımcı haplar sindirim sistemindeki yağları bloke ederek zayıflamaya yardımcı haplarından olmuştur.
  Kitosanın yararları: Kitosan içerisinde bulunan anti bakteriyel, anti mikrobik ve fungisit sayesinde askeri hastanelerine de girmiştir.
  • Kitosan içinde bulunan maddeler sayesinde ameliyatlarda, kanamalarda, ağız yaralarında uygulandığı zaman elektrostatik etkileşmeler sayesinde eritrosit hücrelerinin kanı pıhtılaştırıp durmasını sağlamaktadır.
  • Kitosan hapı midede adeta bir sünger gibi yağı emmektedir.
  • Midede yağları emerek bağırsaklardan rahatça atılmasını sağlar.
  • Kitosan kendi ağırlığının 2-3 katı yağ bağlama kapasiteye sahiptir.
  • Kitosan yağları emme özelliği ile forum korumak için bulunmaz bir yağ emici sünger diyebiliriz.
  • Kitosan hizli yara iyileştirici özelliği ve kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırması sayesinde veterinerlik alanına da girmiştir.
  Kitosan gıda endüstrisinde yerini almıştır. Diyete yardımcı maddeler arasında yüksek su tutma özelliği ile içerisindeki liflerle büyük önem taşımaktadır. Bağırsak mikroflorasını destekler kan ve kolestrol seviyesini düzenler. Kolestrolde LDL seviyesini düşürür, HDL seviyesinin artırılmasını sağlar. Kitosan ayrıca karaciğer fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim yoluyla alınan kitosan yağ emilimi sayesinde zayıflamaya yardımcı olarak kilo kaybını desteklemektedir. Kitosan taşıdığı yüksek pozitif ve uzun zincirli moleküllerin sıvılarda bulunan katı partikülleri sararak dibe çökmesine yardımcı olur.
  Kitosan özellikle gıda işletmecilerinin kullandıkları atık suyun içindeki proteinlerin, yağların ve yabancı maddelerin arıtılmasında oldukça etkili olmaktadır. Kitosan katı partikülleri çöktürmesi özelliği ile bira, meyve suyu ve şarap gibi içeceklerin yapımında bulanıklığı gidermek amaçlı ve polikatyonik çöktürücü olarak kullanılmaktadır.