KKTC’yi, Türkiye dışında resmi olarak tanıyan ülkeler

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  KKTC’yi, Türkiye dışında resmi olarak tanıyan tek ülke azerbaycanmıdır

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 15 Kasım 1983 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra BM Güvenlik konseyi Kuzey Kıbrıs’ın bu kararını kınamıştır.

  Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan ettikten sonra Türkiye, Pakistan ve Bangladeş tarafından tanınmıştır. Fakat gelen baskılar neticesinde Pakistan ve Bangladeş bu kararlarından vazgeçmişlerdir.

  Şuan itibari ile Kuzey Kıbrısı Dünyadaki Ülkeler arasında tek tanıyan ülke Türkiye’dir. Türkiye dışında Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetini tanıyan başka bir ülke bulunmamaktadır.

  Birçok ülke Kuzey Kıbrısı tanımasada bazi kuruluşlar ve ülkeler fili yani facto olarak tanımaktadır. Hatta bazı devletlerin Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinde bazı ülkelerin temsilcilikleri, diplomatik konutları, dernekler, destek ofisleri bulunmaktadır. Bunlar vardır diyerek bu ülkeyi tanıdığı anlamı çıkarılması yanlıştır. Bu durum kesinlikle tanıdıkları anlamına gelmemektedir. Çünkü aynı şekilde Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetininde bazı ülkelerde bu şekilde diğer ülkelerde kuruluşları bulunmaktadır.

  Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece Türkiyede Büyükelçiliği ve Konsolosluğu vardır. Diğer hiçbir ülkede Resmi olarak Büyükelçiliği ve konsolosluğu bulunmamaktadır. Sadece bazı ülkelerde resmi olmayan temsilcilikleri vardır.