Klasik Türk Edebiyatı Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ayaz tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Klasik Türk Edebiyatı Nedir Kısaca

  Divan Edebiyatı başlangıçta 2 ecnebi gelenek olan Arap-Fars (bilhassa Fars) edebiyatları geleneğine dayanarak oluşturulmuş, gün bünyesinde taklidi aşan Osmanlı terkibi ve üslûbuna ulaşarak millî edebiyat hüviyetini kazanmıştır.
  Klâsik Türk edebiyatı bunun için benzeyen Batı tesirinde gelişen Türk edebiyatı da zamanla kendisinin benliğini kazanmıştır. Doğuş ve gelişim serüvenleri birbirine benzeyen.
  İslâmîyet’in yerleşmesi sürecinde oluşmaya başlayan bir edebiyattır. Bundan dolayı konuları aralarında inanç, Allah, peygamber, tasavvuf ve benzeri. mühim bir yer tutar.
  13-19. yüzyıllar aralarında ürün verici bu edebiyata şairlerinin şiirlerini “divan” ismi verilen yazmalarda toplamaları bunun için bağlı olarak Divan edebiyatı denir.

  Bu edebiyat, medrese kültürüyle yetişen aydın şairlerin Arap ve İran edebiyatını misal alarak oluşturdukları klâsik bir edebiyattır. Zamanla bu taklit sona ererek özgünlük yakalanmıştır.
  Klâsik Türk edebiyatı, önceki Türk edebiyatı, çok yüksek zümre edebiyatı diye de adlandırılır.
  Aydın tabaka, çok yüksek zümre edebiyatı denmesinin nedeni bu edebiyatı yapanların ve ona ilgi gösterenlerin seçkin çevrelerden oluşu olarak gösterilir. Bu bir iddiadan öteye gitmiş değildir.
  Klâsik edebiyatta nesirden çok nazım mühimdir. Nesirde de nazım unsurları (seci, uyum ve benzeri) kullanılmıştır. Nesirdeki lisan nazma yönelik ayrıyeten anlaşılmazdır.
  Bu edebiyatta biçim ve muhteva durumundan tespit edilmiş kalıplar vardır: zerafet anlayışı, mecazlar…
  Tezkireler, şairlerin yaşamlarını açıklayan ve şiirlerinden örnekler verici eserler olarak bu edebiyatın tarihinin ve başarısının vesikalarıdır