Klonlamanın Tarihçesi Kısaca

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Klonlama tarihçesi

  Klonlama bir organizmanın hücrenin ya da hücrelerin bir atadan ya da stoktan eşeysiz olarak genetikKlon ise; tek bir bireyden eşeysiz üreme yoluyla üretilmiş genetik yapısı birbirinin tıpatıp aynı olan canlı topluluğuna karşılık gelen bir biyoloji terimidir ve kısaca "cl." simgesiyle gösterilir. Klonlama biyolojinin çeşitli dallarında farklı biçimlerde karşımıza çıkabilen bir terimdir.

  Tanımlar anlamda kopyalanması.

  Biyolojik anlamda klonlama (klonal çoğalma) tek hücreli canlıların üreme şeklidir. Bunun dışında çok hücreli organizmalarda da belli konularda özelleşmiş hücrelerin bölünerek kendilerini tekrar oluşturmasına da "klonal çoğalma" denir. Buna en iyi örnek insanlardaki bağışıklık sistemi hücreleridir. Belli bir etki karşısında patojeni tanıyan bu hücreler doğru antikoru üretme kapasitesine sahip hücreleri klonal olarak çoğaltırlar ve hastalıkla savaşırlar.


  Genetikte klonlama DNA'nın belli bir bölümünün genellikle de bir genin kopyasını oluşturmak için kullanılan yöntemleri kapsayan bir terimdir. Bu yolla oluşturulan DNA parçaları araştırmalarda kullanılır. Bir canlının DNA'sının onunla eş yeni bir canlı oluşturmada kullanıldığı yönteme ise genellikle "bedensel hücre çekirdeği aktarımı" denilmektedir.


  Tarihsel gelişimi

  Bahçecilikte klon yetiştirilmesinin tarihi eski çağlara değin iner. Örneğin bazı elma çeşitlerinde ağaçların her biri mutasyona uğramış tek bir bitkiden üretilmiştir ve genetik yapıları eşittir. Meyve ağaçları ile süs bitkilerinin çoğu bu yöntemle üretilir.


  "Klonlama" kavramının geniş kitlelerce duyulmaya başlanması 1997 yılında Roslin Enstitüsü'ndeki İskoç bilim adamı olan Dr. Wilmut ve ekibinin koyun "Dolly"i üretmeleri ile başlamıştır. Dünya çapında gördüğü ilginin bir kısmı bilimsel gelişim bir kısmı da etik sorunlar nedeniyledir. Aslında klonlamanın temeli çok daha öncelere bakteri ile yapılan çalışmalara dayanmaktadır.
  Bölümleri

  Klonlama temelde üç ana başlığa ayrılarak incelenebilir:

  Moleküler klonlama (Rekombinant DNA teknolojisi)
  Çoğaltımsal klonlama
  Terapi Amaçlı klonlama