Kök Hücre Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Kök Hücre

  Kök hücre, insan vücudunda gündelik, sağlığımız için çok önemli ve yüzlerce farklı tip hücreler bulunur. Bu hücreler vücudumuzun her gün çalışmasını devam ettirmesinden sorumludur. Kalbimizin atmasını beynimizin düşmesini, kalbimizin atmasını, derimizin dökülmesi ve bunun gibi işlevleri sağlar. Kök hücrelerin eşsiz görevi tüm bu tip farklı hücreleri yapmaktır. Kök hücrelerin tedarikçileridirler. Kök hücrelerin bölündüğünde kendilerinden üretebilirler örnek: deride kök hücreler fazla deri kök hücresi yapabilir.

  Neden kök hücreler sağlığımız için önemlidir:

  Yaralandığımızda hücrelerde yararlanır. Bu durumlarda, kök hücreler etkinleşirler. Kök hücrelerin hasar gören dokularımızı onarmak ve rutin olarak ölen diğer hücrelerimiz bizi sağlıklı tutar ve erken yaşlanmaktan korur. Kök hücreler bizim kendi mikroskopik doktorlarımız gibidirler.

  Kök hücrelerin çeşitleri nelerdir:

  Kök hücreleri birçok farklı şekillerde olabilir. Bilim adamları, vücudumuzdaki tüm organların kendisine özel kök hücrelerin olduğunu söylemektedir. Örneğin kanımız, kan kök hücrelerinden oluşur. Ancak kök hücreler insan gelişimlerinde en erken evrenlerinde de mevcuttur. Bilim adamları bu hücrelerin büyüttüklerinde embriyonik kök hücre adını almıştır. Embtiuonik kök hücrelerin bilim adamlarını meraklanması nedeni şudur. bu hücrelerin doğal görevleri, ise insan gelişimi süresince vücuttaki tüm organları ve dokuları oluşturmaktadır. Bunun anlamı ise; süresince vücuttaki tüm hücreler erişkin tip kök hücrelerin aksine yüzlerce değişik tipte hücreye dönüşme potansiyeline sahiptirler. Örneğin, bir kan hücresi yalnızca kan yapabilirken, bir embriyonik kök hücresi kan, kemik, deri, beyin yapabilir.
  Ek olarak embriyonik kök hücreler doğanın etkisiyle dokuları organları oluşturmak için programlandırılmıştır. Bu da embriyonik kök hücrelerini hasta olan organları düzeltmek için daha fazla doğal kapasitesi olduğu anlamına gelir. Embriyonik kök hücreleri, tüp bebek tedavisinden kalan ve kullanılmadığı taktirde atılacak olan birkaç günlük embriyolardan elde edilir ve laboratuvarda hücre kültür tabağından oluşturulur.