Koku ve koku alma nasıl gerçekleşir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Zakkum tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.


  1. Koku ve koku alma nasıl olur


    Bir maddenin kokusunu algılayabilmek için besin maddelerinden havaya karışan gaz moleküllerinin burun boşluğunda mukus sıvısı içinde çözünmesi gerekir. Gaz moleküller mukus sıvısı içinde çözündüğünde sarı bölgedeki duyu hücrelerini uyarır (kimyasal uyartı). Bu uyartı duyu sinirleriyle beynin ilgili merkezine iletilir. Böylece koku almış oluruz.
    Bir maddenin kokusu burna sürekli gelirse burun bu kokuyu bir süre sonra algılayamaz. Çünkü duyu hücreleri çabuk yorulurlar. Burun bu özelliği sayesinde çok ağır kokulu ortamlarda rahatsız olmadan durabilmemizi sağlar. İnsanlar 2000- 4000 çeşit arasındaki kokuyu ayırt edebilirler.
    koku alma ile tat alma duyuları beyinde aynı merkezde yorumlanır. Bu nedenle yenen besinlerin lezzeti koku ve tadının aynı anda algılanması ile sağlanır. O halde tat (bilgi yelpazesi) ve koku alma birbiriyle ilgilidir.
    Nezle olduğumuzda burnun içi çok fazla nemli olduğundan burna gelen kokular iyi çözünemez. Dolayısıyla koku alıcı hücreler iyi uyarılmadığından koku algılanmaz. Tat alma duyusu da zayıflar.