Kolyoz balığı nasıl avlanır‏

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kolyoz avı teknikleri,hangi takımla nasıl kolyoz avlanır?

  Kolyoz iri ve hareketli bir balık olup genelde büyük sürüler halinde gezerler ve gezintilerinde suda aşağı, yukarı, sağa, sola gayet seri hareketler yaparak arada sürü halinde yükselirler, bazen de daha derine inerler yemlendikten sonra normal akısında seyre devam ederler.
  Av sırasında kolyoza dikkat edilmesi gereken en önemli olay sürülerin yerinin kaç kulaçta olduğunun tesbit edilmesidir.Kolyoz avı uskumru veya istarvit avından farklıdır.
  Kolyoz avlamak için, denize koy verdikten sonra çapari kol hareketleriyle aşağı indirilip yukarı kaldırılmalıdır ve kulaç kulaç sürü aranmalıdır. Kolyozlar çapariye yaklaştığı anda takımda boşluk oluşur ve oluşan boşluğa balıklar yakalandıklarını anlayınca yukarı doğru yüzmeye başlarlar bu durumda iskandili havalandırarak ve boşluğu oluşturarak çapariyi sallamayı bırakıp yukarı çekmeye başlamalıdır.
  Kolyoz avında çapari iyi kullanılmalıdır iyi kullanılmazsa denizden balık yerine boş çapari çıkar.
  Kolyoz iri ve hareketli bir balık olduğu için çaparinin bedeninin ve kösteklerin parlak misinadan hazırlanması gerekir. Bedeni 25-30 adet köstek takılır.
  Kolyozlar genelde sürüler halinde gezindiklerinde 9-16 kulaçlık suda bulunurlar. Çapariyi kulaç sayarak bu derinliklerde sallamak gerekir.
  Kolyoz avı özellikle sabah ve akşam güneş doğarken, batarken avlanmalıdır bu saatlerde av bol ve bereketli olur.