Komşuluk ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Nehir tarafından 3 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. komşuluk hakkında kompozisyon

    Komşuluk kavramı bizim toplumumuzda çok önemlidir. Her insanın yaşadığı yerde komşuları vardır. Gün gelir biz koşarız komşularımızın yardımına gün gelir onlar sarar bizim yaralarımızı.

    Komşu, her gün yüz yüze baktığımız yeri geldiğinde akrabalarımızdan bile daha yakın kişilerdir.

    Toplum içerisinde huzur ve mutluluğun, yardım ve dayanışmanın en güzel bir biçimde yaşatılabilmesi sağlam komşuluk ilişkileri ile gerçekleştirilebilir. Birbirine güvenen ve inanan komşuların olduğu bir yerde insanlar gözleri arkada kalmadan gönül ferahlığı ile her şeylerini emanet edebilirler. Gerçek komşuluklar gece gündüz demeden, üzüntüyü ve sevinci paylaşabilenler arasında kurulabilir. Yeri geldiğinde akrabalarından isteyemeyeceği bir şeyi insanlar yalnızca komşularına söyleyebilirler. Atalarımız komşuların adeta birbirini tamamlayan iki parça olduğunu “komşu komşunun külüne muhtaçtır” atasözü ile ifade etmişlerdir.

    Komşuluk ilişkilerinin olmadığı yerler çok sıkıcıdır ve insanlar buralarda aralarına bir duvar örerler. Herkes kendi halinde bir günaydını bile esirgeyerek yaşar birbirlerinden. Bu da hayatımızı oldukça monoton ve sıkıcı hale getirir. Bu nedenle komşularımıza her zaman değer vermeli ve onlarla güzel ilişkiler kurmalıyız.