Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür atasözüyle ilgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.  1. Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür atasözü ile ilgili Kompozisyon

    Çekememezlik, aç gözlülük ve emek vermeden kazanmak bir çok insan için çok değerlidir.Bu yüzden kendi elinde olan ile yetinmeyip başkalarının elinde olanlara da göz dikebilir.Kendi elinde olan başkasının elinde olanda daha çok olsa dahi aç gözlülüğü ile başkasına ait olan şeylere de tamah eder.

    İnsanın gözü doymadığı için her zaman fazlasını ister.Bu yüzden başka bir insanın malına göz koyar ve onuda kendisine ister.Aynı zamanda başkasının malı ona daha değerli gelmektedir. Yani o mal olduğu değerden daha değerli görünür o insana. Örnek vermek gerekirse orta sınıf bir otomobili olan insanın arabası o kişiye lüks bir otomobil gibi görünür.Bu yüzdendir ki çekememezlik, haset ve aç gözlülük komşunun yada arkadaşının elindekine de göz koydurur.Kendi elindeki komşusunun malından daha değerli olsa bile gözü onu görmez ve komşusunun elinde olanı kendi elinde olandan daha değerli görür.

    Sonuç olarak bir komşusunun yada arkadaşının elinde olanların kişiye daha değerli görünmesinin sebebi, o insanın aç gözlü olması, çekememez olması ve tamahkar olmasından kaynaklanır.