Konuşamama Sorunu

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Çocuklarda Konuşamama Sorunu

  0-7 yaş arasındaki çocuklarda konuşamama sorunu erken tanı ile değiştirilebilir.İletişimde dilin kullanımının her yaşta olduğu gibi çocuklarda da çok önemlidir. Günümüzde çocuklarda konuşmada gecikme, her 20 çocuktan 2-4'ünde görülmektedir.


  [​IMG]


  Anne baba konuşma sorunu olan çocuğu için 'nasıl olsa konuşur' diye beklememeli. Çünkü buna neden olan bir çok fiziksel ve ruhsal nedenler olabileceği için bu çocukların uzmanlarca en kısa sürede değerlendirilmeleri gerekir.

  Konuşamama Sorunu belirtileri, harf, hece ve kelimelerin doğru biçimde ve uygun kullanılamaması, tonlamaların yanlış yapılması ve konuşma hızının yetersiz olması gibi görülebilmektedir.
  Çocukların normal gelişim sürecinde genellikle 12-15. aylarda ilk sözcüklerini söylemeleri beklenir.
  1-2 yaşlarda çocuklar ise 2 kelimeli cümleler ve kısa soru cümleleri kurabilmelidir.

  Konuşma problemi olan çocuklar özellikle okul döneminde okuma bozukluğu ve diğer öğrenme zorlukları sık görülür. Örneğin; matematik bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu gibi.. Ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, kaygı bozuklukları, düşük özgüven, zayıf arkadaş ilişkisi gibi problemler de yaşayabilir. Bundan dolayı çocuk doktoru, psikiyatri ve kulak burun boğaz uzmanları tarafından değerlendirme yapılmalı akabinde gereken tedavi ve terapi desteğinde bulunulmalıdır.