Köpeğiniz kusarsa ne yapmalı

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Ceren tarafından 14 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Köpekler, beslenme doğası nedeni ile, uygun olmayan maddeleri tüketmeye daha eğilimlidir ve bununla birlikte gıda kaynaklı rahatsızlıkların üstesinden gelmekte de son derece iyidirler.

  Genellikle gıda kaynaklı biri kusma durumu, alınan besinde, küf oluşumundan kaynaklanan mikotoksinlerden veya yağ parçalanmasında meydana gelen asitlerden kaynaklanmaktadır.

  Köpekler, mide asitlerinin son derece güçlü olmasından dolayı, yüksek seviyede bakteriyel kontaminasyonu tölere edebilmektedir. Fakat verilen besinin içerindeki bakterilerin protein kalitesini bozması halinde, bu durumu ilk önce köpeğiniz fark edecek ve öğünü geri çevireceklerdir.

  Çoğunlukla köpeklerde kusma ve ishal durumlarına, viral enfeksiyonlar neden olmaktadır.

  Evde ve kapının önünde köpek besleyiciliği yapan köpek sahiplerinin bilmesi gereken onların kusmasıdır. Kusma durumlarında sebeplerini araştırmalı ve çözüm üretmelisiniz. Bazen zararsız olabileceği gibi zararlı olduğu durumlarda olabiliyor. Verdikleri tepkilere duyarsız kalmayarak onların takibini yapınız. Hayvanlar ve diğer canlılar için köpeklerin varlığı kendisini göstermektedir.

  Kusma Nedenleri
  Yediği yiyeceklerin midesine uyumlu olmayabilir bunlar baharatlı, tuzlu ev yemeği, sosis, salam gibi gıdalar olabilir.

  Yabancı nesneleri bilmeden yemeleri zarar verebilir. Midesinden ve bağırsaklarından geçemeyecek kadar büyük ve yapışacak bir şeyde olabilir. Veterinere götürerek kontrollerini yapınız.

  Bitkileri çiğnemesi sonucunda zehirli maddeleri tüketmeleri olabilir.

  Bağırsaklarında solucan, kıl, kancalı kurt gibi canlıların oluşumu iltihaplanmalarına neden olmaları.

  Organlarında iltihaplanma ve bozukluklar nedeni ile böbrek sorunları.

  Köpeğiniz kusarsa ne yapmalı

  8-12 saat boyunca aç bırakın su vermeyiniz. Midelerini tekrardan kendilerinin toparlaması için önemlidir. Yemek yemeyip su içmezken kusma olmadığı halde biraz buz veriniz 2-3 saatte kusma olmayana kadar devam ediniz. Köpekler için lifli yiyeceklerden oluşturulmuş diyet ekleyin. Her seferinde iki kaşık yemek vererek kusma olmayana kadar devam edin. Birkaç saatte bir bu işlemi uygulayabilirsiniz gıda olarak pirinç lapası kullanılabilir. 48-72 saat arasında herhangi bir tepki vermiyorsa kusma olmuyorsa normal şekilde gıda almaya devam edebilir.

  Yiyecek ve içecek yemediği halde kusmalara devam ediyorsa o zaman veterinere götürülmelidir.