Köpeklerin Hamilelik Süresi Kaç Aydır?

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.


  1. Köpeklerin Gebelik Süresi Kaç Aydır?

    Dişi köpeklerde hamilelik yaklaşık 63 gün sürer.Hamileliğin belirtileri iştah, kiloda artış ve memelerin büyümesidir.Ancak yalancı hamilelik yaşayan dişiler bu belirtileri gösterebilirler. Hamilelik döneminde dişi köpeğin çok iyi beslenmesi gerekir. Bu dönemde veteriner hekiminiz ile,dişi köpeğin hamilelik ve meme verme dönemleri boyunca beslenmesi ve bakımı,doğum sırasında yapılacakları ve acil bir durumda yapılması gerekenleri konuşmalısınız.

    Doğumdan birkaç gün önce,dişi köpeğiniz yemeğini geri çevirebilir ve yavrularını doğurmayı düşündüğü yerde yuvasını kurmaya başlar.Onu daha önceden bir doğum sandığına alıştırmadıysanız,sizin dolabınızın içini,yatağınızın altındaki boşluğu da sizin tercih etmeyeceğiniz herhangi bir yeri seçebilir.

    Doğum sandığında dişinin istediği kadar yer olmalı.İki alçak tarafı olmalı ve sıcak, kuru, cereyanlardan uzak bir yerde bulunmalıdır. Yumuşaklık ve temizlik için sandığın altına havlu ve başka yumuşak malzemeler koyabilirsiniz. Ancak gazete kağıdı daha iyidir, çünkü kirlendiklerinde değiştirilmeleri kolaydır. Yavrular biraz büyüdüklerinde ayaklarını daha sağlam basabilmeleri için gazete kağıdı yerine daha sağlam malzemeler koymalısınız.

    Doğum başlamadan kısa bir süre önce köpeğin vücut ısısı düşer. Yaklaşık 24 saat sonra ilk sancıların başlaması beklenebilir.O zaman dişi köpek hızla solumaya, huzursuz görünmeye ve bazen kusmaya başlar. Kusma, doğumun başladığı sırada normaldir,ancak devam etmesi halinde bir hastalığın habercisi olabilir.