Korku Akıllı İnsan İşidir

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 5 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sizin akılca en mükemmel olanınız, Allah'tan en fazla korkanınızdır.


  Allah'tan korkmak en büyük fazilettir. İnsan bu sayede hayatını düzenler, bütün insanlığa karşı şefkatli ve merhametli davranır, böylelikle maddi ve manevi alanda ilerler. Aksi takdirde felaketten felakete uğrar.

  Allah'tan çok korkmak;O'nun büyüklüğünü ve yüceliğini güzelce düşünebilmekten geçer. Böyle bir düşünce ise aklın mükemmelliğine delildir.

  Bir insan ki Allah'tan korkmaz,O'nun emir ve yasaklarına uymaz,dinin gösterdiği yoldan gitmez,yasaklanmış şeyleri işlemeye devam ederse artık o kimse er veya geç türlü türlü felaketlere uğramaz mı?

  Artık böyle bir kimsenin faziletten ve yüce duygulardan mahrum olmasını,mensup olduğu ilahi dine dayandırmak doğru olur mu?

  O halde her insana lazım olan Allah'tan korkmak ve istikbalini düşünmektir.Akıp gitmekte olan şu hayat bir nehire benzer,asla durmaz akar gider.Artık bu hayatı boş yere sarfetmemelidir. Sonra fayda vermez.

  ''Bir faide bahşeder mi heyhat!
  Vaktinde edilmeyen nedamet!''
  Kalplerimizi Onun yüce dergahına çevirerek şimdiye kadar yapmış olduğumuz günahlardan dolayı tövbe istiğfar edelim.Bizler ancak bu surette Allah'ımıza ,o Kerim ve Rahim Rabbimiz'e kavuşur,dünya ve ahirette mesut ve bahtiyar olabiliriz.
  Velhasıl, Allah'tan başka yardımcımız,feryadımızı duyuracağımız biri yoktur.Onun emir ve yasaklarına karşı gelmeyelim.