Koruyucu Anne Olmak

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Aşırı koruyucu anne olmak

  Koruyucu anneliği abartmayın

  Bir çok anne, çocuğunun mutsuz olmasından, kaygı yaşamasından, korkmasından, zor durumda olmasından endişe ederek korumacı davranabiliyor.Bütün anneler koruma iç güdüsüne sahiptir. Fakat korumak isterken çocuğunuzu fanusa kapatmayın. İyilik yaptığını sanarak, koruyucu anne olmak, çocuklarını babadan korumaya çalışan anneler, onları sadece babadan değil, hayattan da uzak tutuyor.
  Korumacı anneler,hayal kırıklıklarını onlarla doldurmaya çalıştığı için heran üzerlerine titreyen, sokaktaki insanlardan, komşularından, her şeyden koruyan anneler... Bu annler çocuklarının hatalarını ört bas ediyor, hatalrının farkında olmasına rağmen babaya bunları doğruymuş gibi gösteriyor, eşlerinin çocuklara en küçük müdahalesine tahammül edemiyorlar. Sürekli koruma ve ara bulma hali..Gerçek hayatta da bu tür annelere sıkça rastladığımızdan artık yadırgamıyoruz. Peki, annelerin bu davranışı doğru mu, arabuluculuk bir annelik özelliği mi?
  [​IMG]

  İşte bu konuda, Psikolog Bilge Akgül'e göre arabulucu anneler, çocuklarını sahte bir dünya içine sokuyorlar. Çocuğun gerçek yaşam deneyimleri edinmesine, hatasıyla yüzleşmesine engel oluyorlar. Çocuklarının sorun çözme becerilerini yok ediyorlar. Kendisinin yerine sorunları çözüldüğünde çözümü her zaman kendi dışında aramayı alışkanlık haline getiriyorlar.
  [​IMG]

  Anne, baba ve çocuk arasındaki dengenin kurulması için çocuğu benliğiyle kabul etmek gerektiğini söylüyor. Çocuklar, zayıf yönlerinin kabul edilmesini bekler. Duygusal zayıflıkları görülüp, hoş karşılanırsa güçlenir ve olgunlaşır.
  Çocukların, anne-babalarının sevgilerinin belirli zamanlarda değil sürekli olduğunu bilmeye ihtiyaçları vardır. Bazen çocuklar ebeveynlerin istemedikleri şeyleri yapar ve itiraz ederler. Bu durumda ilişkiyi kesmek yerine bu yönüyle ilişki kurmak ve iletişimi sağlamaya çaba sarf etmek gerekir.
  [​IMG]

  Çözüm, kendi istediğiniz gibi davranmadığı için onu cezalandırmak ya da sevginizi yasaklamak olmamalıdır. Yokmuş gibi davranmak, kınamak, savunucu bir dil geliştirir.Kendinizden uzaklaştırmak yerine sınırları koyarak çocuğunuzun iyi ve kötü yönlerinin dengesini bulmasına yardım etmektir.
   

 2. Cevap: Koruyucu Anne Olmak

  Korumacı anneler,hayal kırıklıklarını onlarla doldurmaya çalıştığı için heran üzerlerine titreyen, sokaktaki insanlardan, komşularından, her şeyden koruyan anneler...

  Ben biraz böyleyim sanırım:eek: ama hatalarını örtbas etme konusuda ise ciddi derecede acımasız. :D