Kösem Sultan Hayatı Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 29 Mayıs 2015 başlatılmıştır.


 1. Kösem Sultan Kimdir Kısaca

  Tam ismi Haseki Mâh-Peyker Kösem Valide Sultan olan Kösem Sultan 1590 yılında Anastasya adıyla Bosna Hersek'te dünyaya geldi. Kösem Sultan'ın Cariye olarak Topkapı Sarayı’nın haremine girmeden evvel nasıl bir hayat sürdüğü, nerede doğduğu tartışmalıdır. Rum asıllı veya Bosnalı olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.
  Osmanlı devlet yönetiminde etkin bir rol oynamış olan Kösem Sultan Osmanlı padişahı I. Ahmed'in eşidir. Padişah IV. Murad ve I. İbrahim'in annesidir.
  Osmanlı tarihinin en güçlü kadın sultanlarından biri olan Kösem Sultan Valide-i Muazzama, Sahibet-ül Makam, Valide-i Kebire sıfatlarıyla da anılmaktadır.
  Osmanlı sarayında kırk yıldan fazla hayat sürdü. Küçük yaşta olan oğlu Sultan Dördüncü Murad Han zamanında devleti idare vazifesini de ihraz etmiştir. 1623'te oğlu Sultan Dördüncü Murad Han'ın tahta geçmesi ile 28 yıl sürecek valide sultanlığı başlamıştır. Büyük bir dirayet göstermiş ve şahsı ihtirasa yenik düşmeden, devletin idaresini oğlunun yetişmesine kadar gayet intizamla yürütmüştür.

  Önceleri Kösem Sultan’ın nüfuzu devam etti fakat bir müddet sonra Kösem Sultan’a rakip olan bir başka kadın ortaya çıktı. IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultan’la Kösem Sultan arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Bu rekabet 3 sene sürdü ve Kösem Sultan’ın bir gece dairesinde basılarak boğdurulmasıyla noktalandı. Bu olaydan sonra Köprülü ailesinden veziriazamlar iş başına geldi ve Valide Sultanların padişahların anneleri devlet politiksnındaki tesirleri bitti.

  Kösem Sultan’ın cenazesi Sultan Ahmet Camii’ndeki I. Ahmet türbesine gömülmüştür.