Kösem Sultan Ölümü Kösem Sultan Nasıl Öldü

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Kösem Sultan nasıl ölmüştür?

  Kösem sultan esnaf isyanında yeniçerileri destekledi. Saraydaki hâkimiyetinin her geçen gün biraz daha azaldığını hissetmekte olan Kösem Sultan, yeniçeri ocağına dayanıyordu. Buna rağmen IV. Mehmed’in annesi Turhan Sultan da harem ağalarından destek almaktaydı.Harem ağaları ve Turhan Sultan’ın saraydaki güçleri artıkça, Kösem ve dolayısıyla ocak ağalarının IV. Mehmed üzerindeki nüfuzları azaldı.Harem ağalarını padişahtan uzak tutmak isteyen Kösem Sultan, bir emir yayınlayarak ağaların Harem’e girmelerini sınırlandırmak istedi.
  Kösem Sultan, ocak ağalarına, hem kendisi hem de ağalar için büyük bir tehlike arzeden IV. Mehmed’in bir vesileyle ortadan kaldırılıp, yerine hükmetmesi daha kolay olan Şehzade Süleyman’ın geçirilmesini önerdi.Çünkü Şehzade Süleyman’ın annesi Dilaşub, ruhen itaatkar ve sakin bir hayat sürmeyi seven bir kadındı.
  Kösem Sultan, IV. Mehmet'i zehirleterek öldüremeyince başka bir plan hazırladı.2 Eylül 1651 akşamı İstanbul halkı iftarlarını ettikten sonra eğlenirken, Orta Camii’de toplanan yeniçeriler Kösem’in daha önce açık bıraktıracağı Topkapı Sarayı’nın kapısından içeri girerek, Sultan Mehmed ve taraftarlarını ortadan kaldırıp, Şehzade Süleyman’ı padişah yapacaklardı.Saraya bir baskın yapılacağını bilen, ama zamanını kestiremeyen Turhan Sultan ve Lala Süleyman Ağa yeniçerilerin silahlandıklarını haber aldıklarında, suikast vaktinin geldiğini anlamışlardı.Lala Süleyman Ağa, sarayın etrafını kendi adamlarıyla koruma altına aldı ve Turhan Sultan ile istişare ederek Kösem Sultan’ın katledilmesi kararı aldılar.

  Lala Süleyman Ağa, özel bir ekip oluşturdu ve onlarla birlikte Harem’deki Kösem taraftarlarını kılıçtan geçirdi.Bu arada Kösem Sultan’ın kızlarından biri ”valide benim” diyerek Süleyman Ağa ve adamlarının önüne atıldı ise de onu tanıyan hadımlardan biri askerleri uyardı.Askerler, valide sultanın odasına zorla girdi ve odasındaki gizli bir dolapta saklanan Kösem Sultan arasında öylesine korkunç bir boğuşma yaşanmıştı ki, odanın her tarafı kan revan içinde kalmıştı.

  Alıntıdır.