Kral kelebekler nerede yaşar

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Demir tarafından 21 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

  1. Kral kelebeği nerede yaşar

    Kral kelebeği, (Danaus plexippus) Nymphalidae ailesinde sınıflandırılan bir kelebek türüdür. Kral kelebekleri Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanarya Adaları, Azor Adaları ve Batı Avrupa'da yaşamakta olan göçmen bir kelebektir. Geniş bir kanat açıklığı bulunmaktadır ve kanatlarının üzerinde bulunan turuncu siyah ve beyaz çizgilerden oluşan desenleri sayesinde kolayca tanınabilirler. Erkekler dişilere oranla biraz daha büyük görünmektedirler. Kral kelebeklerinin aynı yıl içerisinde sadece 4 nesli oluşmaktadır. Diğer kelebeklerden oldukça uzun bir ömüre sahiptirler.
    Genelde Kuzey Amerika'da ve Meksika'da bulunmalarına rağmen Bermuda , Hawaii, Solomon, Yeni Kaledonya , Yeni Zelanda, Avustralya, Yeni Gine, Seylan, Hindistan , Azor Adaları, Kanarya Adaları ve Batı Avrupa'da da görünmektedirler.
    Kral Kelebekleri, her yıl düzenli olarak sürüler halinde Kuzey Amerika ve Meksika arasında göç etmektedirler. Ağustos ayında başlayan Kuzey Amerika'nın soğuk havalarından kaçarak Meksika'nın ılıman ikliminde bulunan bir dağ ormanındaki ağaçta toplanarak kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu 4 ay sürmektedir ve kelebekler bu süre içerisinde hiçbir şey yememektedirler. 4 aylık bir uykunun ardından kelebekler Mart ayının sonlarına doğru başlasyan İlkbahar ile tekrar Kanada'ya doğru yola çıkarlar. Kelebeklerin Meksika'dan Kanada'ya ulaşması 4 ay ve 3 nesil almaktadır.
    Diğer kelebek türlerinden oldukça uzun bir yaşama sahip kral kelebekleri bir yılda 4 nesil olarak yaşam sürdürürler. Bu nesillerden yalnızca 3 tanesi ilkbahar ve yaz aylarında yaşamaktadırlar. 1. 2. ve 3. nesiller 6 hafta 4. nesil 6 ay yaşamaktadır.