Kristof Kolomb Neyi Bulmuştur Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Kristof Kolomb Neyi Buldu

  Kristof Kolomb (1451 – 20 Mayıs 1506), Cenovalı denizci ve kaşif. 1492′de Atlantik Okyanusu’nu aşarak Amerika’ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır.
  İskandinav Vikinglerinin yüzlerce yıl önce Amerika’ya ulaşmış olduğu tarihsel belgelerle kanıtlanmış olmasına rağmen, Kristof Kolomb Amerika’nın kaşifi olarak değerlendirilir.
  Kolomb’un karşıya Atlantik Okyanusu’na seyahatleri Avrupalı’ların keşif eforları ve batı yarım kürede kolonileşme ile başlar. Tarih onun 1492′deki seferine büyük anlam yüklerken, 1498′deki üçüncü seferine kadar gerçekten ana karaya ulaşamamıştır.
  Aynı şekilde Amerika’ya en erken varan Avrupalı kaşif de değildir. Çünkü, 1492′den önce Avrupalı’ların Atlantik aşırı temaslarının belgeleri vardır.
  Buna rağmen, gelişen ulus devletleri arasındaki ekonomik rekabet emperyalizmin gelişmesi Kolomb’un seyehatinin böyle kritik zaman gelmesi onu önemli kıldı. Gelişen devletler yeni ticaret yolları ve koloniler arıyorlardı.
  Bundan dolayı,1492′den önceki dönem Kolomb öncesi olarak bilinir.
  Bu yolculuğunu İspanyol bayrağı altında yapmıştır. Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfetmemiştir sadece buranın hint adaları olduğunu sanıp böyle bir kıtanın varlığını dünyaya duyurmuştur. Ancak keşfettiği yerin yeni bir kıta olduğunu anlayamadan ölmüştür.