Kumbarayı Neden Kullanırız Kısa

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 3 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. kumbara neden kullanırız

  Küçük yaşta kumbaraya para atma alışkanlığı olan çocukların büyüyünce daha tutumlu davrandıkları belirlenmiştir.

  İleride yetişkinlerin tutumlu olma ve kaynakları yerli yerinde kullanma alışkanlığının 6- 12 yaş arasında kazanır. Kumbarada para biriktirme veya bir kutuda tahıl ürünleri toplamanın çocuklara küçük yaşta tutumlu olma alışkanlığı kazandıracaktır, 0- 6 yaş grubu çocukların kutuya para atışlarını anne ve babasıyla yapması gerekir.

  Çocuğun kumbarasında biriken paraların ailesi tarafından kesinlikle mutfak malzemesi alımı için kullanmaması gerekir, böyle bir davranışın çocuklarda anne ve babalarına karşı güvensizlik oluşturur.

  Biriken paraların çocuğun isteği doğrultusunda alışveriş yapılması gerekir, anne ve babanın haftada bir kumbarayı açarak para sayımı yaparsa minikleri sevindirecektir. Kumbarada para biriktirme çocuğa özgüven duygusunu artırır. Çocuğun kendine ait parası olduğunu bilmesi ona huzur verir.

  Genelde 0 -6 grubu çocuklar kendilerine ait bir eşyayı kimseyle paylaşmak istemez. Bu yaştaki çocuklarda görsellik ve nesnelere dokunma önemli olduğu için kumbaraya para atma hem oyun hem de tutumlu olma alışkanlığı kazandırır. Boğazlarına kaçırmamaları için bozuk para atımları mutlaka anne ve baba eşliğinde yapılmalıdır.

  Kumbara para biriktirme ve birikeni belirli günlerde saymanın 6- 12 grubu çocukların sayısal zekasının gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır, çocuğun istediği eşya ve malzemelerin çocuk için çok değerli ve önemli olacaktır.