Kurallar neden vardır? Kurallara uyulmadığında neler olabilir?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Burcu tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Toplumda hayatın her anı kurallarla düzenlenmiştir. Evde, sokakta, okulda, kısacası yaşamımızın her anında kurallarla iç içe yaşamaktayız. Çevremizi, komşularımızı rahatsız etmemek, dışarda yürürken trafikle ilgili düzenlemelere uymak, okulda giriş ve çıkış saatlerimize dikkat etmek yaşantımızı düzenleyen kurallara gösterilebilecek örneklerdir. Herkesin toplumsal yaşantıyı düzenleyen bu kurallara uyma sorumluluğu vardır.

  Toplumsal yaşamı düzenleyen farklı kural türleri vardır. Bunlar aşağıdaki gibi listelenebilir;

  - Örf ve adet kuralları,
  - Ahlak kuralları,
  - Din kuralları,
  - Görgü kuralları,
  - Hukuk kurallarıdır.

  Toplumsal yaşamımızı düzenleyen kurallar birbirleriyle bağıntılıdır. Mesela, İslam dininin kutsal kitabı Kuran’da birey ahlakı, aile ahlakı, toplum ahlakı, iş ahlakına yönelik olarak ahlaki faziletler, ahlaki yasaklar, birlik ve kardeşlik, doğruluk, hayırseverlik, mali yardımlaşma ve daha birçok konuda hükümler bulmak mümkündür. Yalnızca İslam dininde değil, diğer dinler yönünden de ahlak konusu son derece önem taşımaktadır. Kur’an dışında diğer kutsal kitaplarda da ahlak konusunda sayısız kurallar bulunmaktadır.

  Birayin, kendisini başkalarının yerine koyarak davranması, yani empati duyması, ölçülü olması ve doğru olanı yapmaya çalışması ahlakın özünü oluşturmaktadır. Ahlaklı olmak isteyen her kişi, kendisine yapılmasını istemediği bir davranışı başkalarına yapmamalıdır. Her insan toplumsal yaşamı düzenleyen ahlak kurallarına uyma sorumluluğunu üstlenmelidir. Ancak bu şekilde toplumsal yaşam huzurlu bir ortamda sürdürülebilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Nisan 2014