Kur'an-ı Kerim'i doğru ve güzel okumak niçin önemlidir kısaca açıklayınız

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Deniz tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici

  Kur'an-ı Kerim'i doğru ve güzel okumak neden önemlidir

  Kuranı Kerim ,Hz.Muhammed (s.a.v)'e Allah c.c tarafından gönderilen son ilahi kitaptır.Bütün çağlara ve insanlara hitap eden bu ilahi kitabın öğüt ve mesajları kıyamete kadar geçerlidir.

  “...ve Kur’an’ı tane tane oku.” (73.Müzemmil–4)

  Ayet-i kerimeden Kur’an’ı aceleye getirmeden, kelimelerini tek tek açık bir şekilde telaffuz ederek ve eğer anlıyorsak anlamını düşünebilecek şekilde okumamız gerektiğini anlıyoruz.

  Kur’an’ın nasıl okunması gerektiğini anlatan bir ayet de meal olarak şöyledir:

  “Biz onu, insanlara aralıklarla okuyasın diye okumaya elverişli bölümlere ayırdık, peyderpey indirdik.”(15.İsra–106) Bu ayette daha çok Kur’an’ın tebliğ ile ilgili olarak okunma şekli anlatılmaktadır.

  Kur'an-ı Kerim Allah katından lafız ve manasıyla birlikte inmiş olduğu için, Kur'an bütünlüğünü oluşturan lafız ve mana örgüsüne önem vermek gerekmektedir. Kur'an-ı Kerim'in arapça olması onun bu dilin özelliklerine göre okunmasını da gerekli kılmaktadır. Kur'an'ın belirli kurallara göre okunması gerektiğine göre, bu kuralların bir çeşit toplamı demek olan tecvîd de, Kur'an tilâvetinin ayrılmaz parçası durumundadır.

  Hz. Peygamber, Kur'an'ın tecvîdle okunmasına büyük önem vermiş ve böyle okuyanları da takdirle karşılayarak bu kimselere iltifatta bulunmuştur. Meselâ, Kur'an'ı güzel okuma konusunda ün yapmış bir sahabe olan İbn Mes'ud için; "Kim Kur'an'ı ilk indiği şekilde okumayı severse, İbn Mes'ud'un kıraatini okusun" (İbn Mâce, Mukaddime, 11, I, 49, no: 138). buyurmuşlardır.