Kur'an-ı Kerim'in akla verdiği önem

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 20 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici  Kur'an-ı Kerim'in akla verdiği önem kısaca

  Akıl, duyu organları aracılığıyla kendisine ulaşan bilgileri değerlendirerek kâvramlar vede fikirler arasın da mukâyeseler yapabilen, onlar hakkın da doğru bilgiler ortaya koyabilen ve güzel ile çirkini, iyi ve kötüyü, faydalı ile zararlı olanı birbirinden ayırt edebilen zihni bir kuvvettir.

  Akıl, bambaşka fikirleri kategorilere ayırma yetisine sahip olan, analiz edici, bütünleyici ve birleştirici bir özellik taşımaktadır ve Kur'an-ı Kerim'e göre, aklını doğru bir şekilde kullanmayanlar kınanır.

  İnsanları diğer canlılardan mütehakkim ve farklı kılan taraf, akıllı bir varlık olmasıdır. Kendisine yüklenen görevlerin dayanağı, "akıl" nimetidir ve bu cevher onda bulunmasaydı, insan ile diğer canlılar arasındaki farkı ortaya koyan bir hudut çizilemez ve eşyadaki sır çözülemezdi.

  Akıl, insanoğlunun en üstün vasfıdır çünkü, Allah Azze ve celle'nin emanetleri, akıl sayesinde kabul edilir ve yine akıl sayesindedir ki insan, Allah'u Teala'nın rızasını elde edebilir.

  İlmin kaynağı ve kökü akıldır. Akla nisbetle ilim, ağaca nisbetle meyve, güneşe nisbetle nûr, göze nisbetle görme gibidir. Allah akla, nûr adını verir. (en-Nûr, 24/35)

  Akılla elde edilen ilme rûh, vahiy, hayat adını verir, (eş-Şûrâ, 42/52), (el-En'am, 6/122).