Kur'an-ı Kerim'in İç düzeni İle İlgili Kavramlar

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 12 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Kur’an-ı Kerim’in İç Düzeni

  Kur'an-ı Kerim çok okunan bir kitaptır. Onun daha çok ve kolay okunabilmesi için yazım ve baskı tekniklerinden yararlanarak tarih boyunca bazı düzenlemeler yapılmıştır. Bugün okuduğumuz Kuranıkerim baskılarının iç düzeni şöyledir:

  Ayet:

  Sureleri oluşturan bir veya bir kaç cümleden oluşan bölümlere denir. Bir sayfadan oluşan ayetler olabildiği gibi tek bir harften oluşan ayetler de vardır. Toplam 6326 ayet bulunmaktadır. (Kuranıkerim'de 6666 ayet bulunduğu bilgisi bazı ayetlerin iki ayet sayılmasından kaynaklanmış olup elimizde bulunan Kuranıkerim'in baskı düzenine uymamaktadır.)

  Sure:

  Kur’anı Kerim’in değişik sayıdaki ayetlerinden oluşan bölümlere sure denir. Toplam 114 sure bulunmaktadır.

  Diğer bir tanımla: Kuran'ın bölümlerine sure, surenin bölümlerine de ayet denir. Buna göre ayetler bir araya gelerek sureyi oluşturur; sureler de bir araya gelerek Kuranıkerim'i oluşturur.

  Örneğin "inna a'teynakel kevser" bir ayettir. Kevser suresinin tamamı ise bir suredir.

  En kısa sure üç ayetten oluşan Kevser suresidir. En uzunu ise 286 ayetten oluşan Bakara suresidir. İlk sure Fatiha, son sure ise Nas suresidir.

  Tevbe suresi dışındaki her bir sure başında Besmele bulunmaktadır.

  Cüz:

  Kur’an’ın her yirmi sayfasına bir “cüz” denilmektedir ve toplam 30 cüz bulunmaktadır.

  Mekke’de indirilen surelere “Mekkî”, Medine’de indirilenlere ise “Medenî” sure denir. Sureler genellikle uzun olandan kısa olana doğru sıralanmıştır.