Kuran'ın Diliyle Peygamberimiz

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kuran'ın Diliyle Peygamberimiz

  Allah, bu kudsi kitabında Resulünden bahsetmiş, ondan övgüyle söz etmiştir.
  Övülmesi sebesiz değildir. Çünkü Resulullah bizat Allah tarafından eğitilmiş, hiçbir kulda bulunamayacak derecede güzel huylarla donatılmış, en mükemmel hale getirilmiş ve örnek gösterilmiştir.

  Resul-i Ekrem (a.s.m) Allah'ın en son elçisidir.Kuran da onunla gönderdiği kelamıdır.Peygamberimiz Kurana, Kuran da Peygamberimize (a.s.m) delildir.

  Kuran, onun Allah karında büyük makam ve mevkie sahip olduğunu bildirir. Bu gerçeği Kuran şu ifadeleriyle anlatır: ''O elçi, büyük bir kuvvete ve Arşın Sahibi katında yüce bir makama sahiptir.'' (Tekvir suresi, 20)

  Bu makamı, bu mevkii, bu kuvveti Resul-i Ekreme bizzat Allah bahşetmiş; şerefini, itibarını, rütbesini, derecesini bizzat O yükseltmiş, ismini ismiyle birlikte zikretmiş, namını, şanını bütün kainata duyurmuştur. Ona itaati Kendine itaatle eş tutmuş, Kensine itaat olarak göstermiş, ''Peygambere itaat eden Allah'a itaat etmiş olur.'' buyurmuştur. (Nisa Suresi)
  Hatta Ona itaat, ona uyma sevgisini kazanmanın da yolu olarak Ali imran suresinin 31. ayetinde göstermiştir.

  Peygamberimizin, Şanı yüce, itibarı büyüktür. Bu yüceliği ''Biz senin şanını yücelttik'' İnşirah suresi, 4. ayetiyle dile getirilmiştir.

  Her şeyden önce o buna layıktı. Hz. Adem'den kıyamete kadar gelecek bütün insanlar içerisinden sadece onu seçmiş; her türlü üstünlüğü, yüceliği ve büyüklüğü ona bahşetmiştir. Çünkü bütün bunlara en layık olan odur. Bunun birçok sebepleri vardır. Herşeyden önce o güzel ahlaka sahipti. İdeal bir insanda bulunabilecek bütün mükemmel sıfatları taşımaktaydı. Kuran'da ''Gerçekten sen büyük bir ahlak sahibisin'' (Kalem suresi,4) buyurularak bu özelliğine dikkat çekilmiştir. Başka bir ayette ise örnek olarak gösterilmekte, ''...Allah'ın Resulünde size güzzel numune vardır.'' (Ahzap suresi) buyurulmaktadır.