Kurbağa türleri ve özellikleri nelerdir

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Kurbağa çeşitleri ve özellikleri nelerdir?

  Kaç tür kurbağa vardır ? Kurbağalar hakkında ansiklopedik bilgi  Kurbağa, Anura grubunda oluşan kuyruksuz amfibyumların ortak adıdır. Kurbağanın,uzun arka bacakları, kalın ve kısa gövdeleri, gövdelerine boyun ayrımı olmadan doğrudan bağlanan başları ve patlak gözleri vardır.Bu nedenle kolayca tanınan kurbağaların 2600′ü aşkın türü arasında gene de önemli yapı ve boyut farkları bulunur. Küba’da yaşayan ve vücut uzunluğu (bacaklan öne çekilmiş biçimde) 12 mm’yi geçmeyen Sminthillus limbatus türü, bilinen en küçük kurbağadır. Buna karşılık Afrika’da yaşayan dev kurbağanın (‘Conrana goliath) aynı durumda uzunluğu 30 cm’ye ulaşabilir. Birçoğunun derisi düz ve nemli, öbürlerinin derisi salgı bezleri bakımından çok zengin ve siğil denen kabartılarla örtülüdür. Kurbağaların büyük bölümü sıçrayarak yer değiştirir. Sıçramayı uzun ve güçlü arka bacaklarını çömelme konumundan birden gergin duruma geçirerek sağlar. Ağaçlarda yaşayan kurbağaların birçoğu, özellikle Hylidae familyasının üyeleri parmaklarının ucunda bulunan vantuza benzer emici diskler sayesinde daldan dala ya da yapraktan yaprağa sıçrayabilir.

  Erişkin kurbağalar uzun arka bacaklar, tıknaz gövde, araları zarlı parmaklar, çıkık gözler ve kuyruksuzluk gibi özelliklere sahiptir. Büyük çoğunluğu yarı sucul bir yaşam sürer ama tırmanarak ya da zıplayarak karada da rahatça hareket edebilirler. yumurta ile çoğalırlar. Yumurtalarını tipik olarak su birikintileri, gölcük ya da göllere bırakan kurbağaların iribaş adı verilen ve suda gelişen larvalarında ön ve arka bacaklar yokken, su içinde soluyabilmek için solungaçlar ve yüzebilmek için yüzgeçli kuyruk vardır. Çoğunluğu otçul olan ve solungaçlarından süzülen alglerle beslenen iribaşlardan başkalaşan erişkin kurbağalar, sıklıkla eklem bacaklıları, karından bacaklıları ve halkalı solucanları içeren etçil bir yaşam sürerler.

  Kurbağalar, Özellikle çiftleşme döneminde belirginleşen ve halk arasında "vıraklama" olarak anılan seslenişleriyle dikkat çeker. Bu devrede ekvatordan kutup altı bölgelere kadar olan, geniş bir yayılım alanında bulunurlar. Çoğunluğu tropik yağmur ormanlarında olmak üzere, toplam 33 familyaya dağılmış yaklaşık 5250 türü bulunan bu canlılar, çeşitliliği en fazla olan omurgalılardandır. Ancak, bazı kurbağa türlerinin giderek azalan sayıları da dikkat çekmektedir. Kurbağalar yazın toprağın altında kururlar.


  Ağaç kurbağalarının bazıları hem ön hem arka ayaklarındaki parmaklar karşılıklı konuma gelebilecek biçimde özelleştiğinden bu hayvanlar gerektiğinde dallan kavrayarak yürürler. Bufonidae, Rhinophrynidae ve Microhylidae familyalarının üyeleri ile öbür familyalardan bazı kazıcı türlerin arka bacakları görece daha kısadır. Bu kurbağalar uzun sıçrayışlar yerine kısa zıplayışlarla ilerler. Bufonidae familyasının bazı türlerinde ise yer değiştirme gerçek bir yürüme hareketine dönüşmüştür. Kurbağaların birçok türünde ayaklar yüzmeye yardımcı olacak biçimde perdelidir. Bu özelleşme sudan hemen hiç çıkmayan Pipidae familyasının üyelerinde en uç noktaya ulaşır. Birçok kurbağanın rengi oldukça soluk olmasına karşın bazı türleri parlak renkleriyle dikkat çeker.