Kurban Bayramı İle İlgili Sözler

Konusu 'Bayram ve Kandil Mesajları' forumundadır ve Yavuz tarafından 12 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Peygamber Efendimizin Kurban Bayramı İle İlgili Sözleri

  Hz. Muhammed (as) Efendmizin Kurban Bayramıyla İlgili Sözleri

  Bayramlar Peygamber Efendimizin Cenabı Allah tarafından islam toplumuna cahili unsurlardan uzak ilahi bir nitelik taşıyan sevgi muhabbet günleridir. Kurban bayramıyla ilgili Peygamber Efendimizin sözleri şöyledir.

  Ukbe b. Âmir’in (r.a.) haber verdiğine göre: Hz. Peygamber (a.s.), ona sahabelere vekaleten taksim etmek üzere bir koyun sürüsü vermişti. (Ukbe de bunları taksim ettikten sonra) geriye bir oğlak kalmıştı. Ukbe bunu Hz. Peygamber’e söylediğinde:

  “Onu da sen (Ravi Kuteybe arkadaşlarına dağıtmak üzere) kurban et” buyurmuştur.(Müslim)

  Seleme b. Ekva’nın (r.a.) naklettiğine göre: Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurmuştur:

  “Kim kurban keserse bayramın üçüncü gecesinden sonra evinde kurban etinden bir şey bulunduğu halde sabahlamasın” buyurdu. Ertesi seneye girdiğimiz zaman sahabeler: “Ey Allah’ın Resulü! Kurban etlerini geçen sene yaptığımız gibi mi yapacağız (yani dağıtacak mıyız)?” diye sordular. Hz. Peygamber:

  “Hayır (bu yıl yiyin, yedirin, azık da edinin) çünkü geçen sene halk arasında geçim zorluğu vardı. Bu sebeple kurban etlerinin halk arasında dağıtılmasını arzu ettim” buyurdu.(Müslim)

  Ebu Hureyre (r.a.) şöyle anlatmaktadır: Hz. Peygamber (a.s.):

  “İslâm’da fera ve atira yoktur” buyurdu. Ravi İbn Rafi’ kendi rivayetinde: Fera, hayvanın ilk doğurduğu yavrularıdır. (Cahiliyede müşrikler bu ilk yavruları putlarına) kurban ederlerdi, izahını ilâve etmiştir.(Müslim)

  Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

  “Kişi, Allah katında, Kurban bayramında kurban kesmekten daha sevimli bir amel işlememiştir. Zira, o kurban, Kıyamet gününde, boynuzları, kılları, tırnakları ile gelecektir. Kurbandan akan kanın damlası yere düşmeden, Allah katındaki bir mekana düşer. Gönülleriniz, kurban kesmeniz sebebiyle hoş olsun.” Aişe radıyallahu anha.(Tirmizî)